Panele fotowoltaiczne - czyli energetyka "po nowemu"
Fotowoltaika polega na wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne stają się tym samym realną alternatywą dla innych, mniej ekologicznych i nieodnawialnych źródeł energii.
Czytaj: Fotowoltaika daje duże oszczędności. Czasami jednak możesz stracić. Infrastruktura nie wytrzymuje
Panele fotowoltaiczne są także w stanie przynieść oszczędności w domowym budżecie. Moc instalacji fotowoltaicznej jest z kolei zależna od wielkości dachu (bądź gruntu), ale także jego nasłonecznieniem i kątem nachylenia.
Panele fotowoltaiczne - rozwiązanie nie tylko dla domu
Eksperci wskazują, że inwestycja w panele fotowoltaiczne w domu zwróci się w okresie od 7 do 10 lat od ich instalacji. Całkowita moc fotowoltaiczna w 2020 r. w skali całego kraju miała wynieść blisko 3,2 GW.
"Instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia przede wszystkim redukcję wydatków na energię elektryczną, a nawet daje możliwości pozyskania darmowej energii elektrycznej, przy zainstalowaniu odpowiedniej ilości paneli" - wskazuje portal siloenergy.pl.
Panele fotowoltaiczne mogą być także używane z myślą o działalności gospodarczej. Tym samym założenie paneli przy oborach, chlewniach lub kurnikach pozwoli wytworzyć prąd wykorzystywany do oświetlania zewnętrznego, ale także zasilania maszyn i robotów pracujących w budynku.