Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Panele słoneczne na lata. Badania obalają powszechny mit

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
35
Podziel się:

Badania pokazują, że panele fotowoltaiczne mogą działać dłużej niż 15 lat, zachowując wysoką wydajność, co obala powszechne przekonanie o ich krótkiej żywotności. W Polsce rośnie liczba instalacji, ale problemem pozostaje recykling starych paneli, który jest skomplikowany i kosztowny - podaje "Gazeta Wyborcza".

Panele słoneczne na lata. Badania obalają powszechny mit
Panele mogą wytrzymać dłużej niż 15 la (Getty Images, Ashley Cooper)

W Polsce rozwija się instalacja ogromnych ilości paneli fotowoltaicznych. Prosumenci martwią się, co stanie się z ich systemami po 15 latach, gdy skończy się okres wsparcia, a wydajność paneli spadnie. Okazuje się jednak, że żywotność paneli może być znacznie dłuższa, niż dotychczas przypuszczano - podaje "Gazeta Wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

Jednocześnie pojawia się realne ryzyko konieczności ponoszenia kosztów utylizacji paneli. Francuskie stowarzyszenie Hespul, promujące energetykę odnawialną, zbadało wydajność pierwszej instalacji PV podłączonej do sieci.

Wydajność przewyższyła deklaracje producenta

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Hespul zbadało instalację PV uruchomioną w 1992 roku, która nadal działa. Badania wykazały, że po 31 latach moduły zachowały 79,5 proc. swojej pierwotnej wydajności, przewyższając deklaracje producenta, który przewidywał, że po 25 latach wydajność modułów wyniesie co najmniej 80 proc.

To ważna informacja dla użytkowników, którzy obawiają się spadku wydajności swoich paneli. Powolna erozja wydajności jest naturalną cechą tej technologii, ale badania wykazują, że nawet po 20 latach eksploatacji panele mogą zachować ponad 90 proc. swojej sprawności.

Panele służą 20 lat. Ale moim zdaniem ich posiadacze wymienią je dużo wcześniej, trafiają do nas bardzo "młode" surowce. Technologia idzie tak naprzód, rośnie sprawność nowych paneli, a ceny spadają - przekazał "GW" Piotr Widuch, założycielem firmy Thornmann Recycling.

Grzegorz Kujawski, przewodniczący rady nadzorczej polskiego start-upu 2loop Tech, który rozwija metody recyklingu paneli, zaznacza, że technologie fizyko-chemiczne, które wykorzystują mocne kwasy i zasady, są obciążające i ryzykowne dla środowiska. Start-up opracowuje metody mechaniczne, które pozwalają na rozdzielanie materiałów na podstawie różnic w masie i wielkości. Jeśli konieczna jest dalsza obróbka, używa się metod chemicznych, magnetycznych lub termicznych - czytamy.

- Obecnie najpopularniejszą metodą jest zmielenie paneli na pył. Wszystkie składniki panelu są mielone do ziaren o wielkości 1-2,5 mm i wykorzystywane do produkcji nowych wyrobów kompozytowych - wyjaśnił Piotr Widuch.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Tylko
3 dni temu
Off grid!!!! Kilka paneli chinski inwerter hybrydowy i akumulator. Nie dajcie sie robic w konia
Złomiarz
3 dni temu
Kupie zuzyte panele za 15 lat z pocalowaniem w rękę. 1000% do recyklingu. Rama z aluminium spód z plastiku Gota ze szkła kabelki miedziane. A w srodku troche srebra i krzemu. Myślę że za,15 lat technologia odzyskiwania surowców bedzie na wyzszym poziomie niż dziś. W czym problem ????. Panele są w 100% do powtornej przerobki
Bogdan
3 dni temu
ooooooooo No popatrzcie , ktoś przwidział na oczy widać był u jezusa. Chcieliscie uni to macie . co za narzekanie .
realia
3 dni temu
znam firmę - postawiła 2 ha paneli w największe słońce każą odcinać od sieci kazali płacić dodatkowo 150 zł za godzinę za dostarczony prąd
realia
3 dni temu
znam firmę - postawiła 2 ha paneli w największe słońce każą odcinać od sieci kazali płacić dodatkowo 150 zł za godzinę za dostarczony prąd
...
Następna strona