Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Piekło na szlakach migracyjnych. "Budzą się i nie mają nerki"

Podziel się:

Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych wskazuje, że migranci uciekający przed wojną, biedą i zmianami klimatycznymi przechodzą piekło, zanim w ogóle będą mieli okazję wsiąść do pontonu, żeby - znów ryzykując życiem - spróbować dostać się na południe Europy.

Piekło na szlakach migracyjnych. "Budzą się i nie mają nerki"
Uchodźczyni z Sudanu, która dopiero co przybyła do miasta Adre w Czadzie, w drodze na południowe wybrzeże Morza Śródziemnego (Getty Images, 2024 Getty Images)

Niewolnictwo, przemoc seksualna, tortury czy uprowadzenie przez handlarzy narządów - na takie zagrożenia narażeni są migranci w Afryce, którzy uciekają na północ, jak wynika z najnowszego raportu ONZ, który opisuje "Deutsche Welle".

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że w co najmniej dwóch krajach na trasie szlaku migracyjnego uchodźcy są uprowadzani i usypiani. - Budzą się i nie mają jednej nerki - relacjonuje Vincent Cochetel z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców UNHCR w Genewie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

"Zakłada, że są tysiące takich przypadków. UNHCR nie wskazuje nazw tych krajów, ale w doniesieniach wymieniane są Egipt i Libia" - pisze "DW".

Dotrzeć na północ Afryki

Organizacje pomocowe informują, że dzieje się coś, przed czym ostrzegano od lat - zmiany klimatyczne, powodujące braki wody, w połączeniu z konfliktami zbrojnymi powodują, że coraz więcej osób w Afryce opuszcza rodzinne strony.

Do tego rośnie liczba odrzuconych uchodźców przez sąsiednie kraje przez kurczące się zasoby, dlatego wybierają się niebezpieczniejszą, dłuższą podróż. "Dokładne statystyki nie są dostępne. Jednak w 2023 r. UNHCR zarejestrował w Tunezji ponad trzy razy więcej uchodźców niż w 2020 r. - podaje dw.com.

Z raportu wynika, że na Morzu Śródziemnym zginęło od 2014 r. do dzisiaj ponad 23,5 tys. osób. Drugie tyle miało stracić życie podczas prób dotarcia na południowe wybrzeże akwenu. Raport sporządzono na bazie wywiadów z ok. 30 tys. osób w latach 2020-2023.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl