Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

"Pilne i na teraz". Korzystają Polacy w 6 mln mieszkań. Wiceminister zapowiada zmiany

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
21
Podziel się:

- Tworzymy strategię dla ciepłownictwa systemowego. Powstanie do końca tego roku - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Jak wyjaśniła, zmiany w branży opartej dziś głównie na węglu powinny opierać się na trzech filarach.

"Pilne i na teraz". Korzystają Polacy w 6 mln mieszkań. Wiceminister zapowiada zmiany
Z ciepła systemowego korzystają Polacy w sześciu milionach mieszkań (Adobe Stock, DRONE QUEST)

Zielińska mówiła podczas środowej konferencji w Senacie, że kierunek, w którym idzie branża ciepłownictwa systemowego, to efektywność energetyczna i transformacja energetyczna ciepłownictwa.

Jak zapowiedziała wiceminister, strategia dla ciepłownictwa systemowego będzie związana z krajowym planem na rzecz Energii i Klimatu, który powstanie do lipca, i polityką energetyczną państwa, która jest w tej chwili aktualizowana. - Chcemy napisać od początku, w co inwestować, w jakie pułapki nie wpadać, by nie pozostać z kosztami osieroconymi, jak spełnić założenia Unii Europejskiej - wymieniła wiceminister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Trzy filary

Zielińska tłumaczyła, że do 2030 r. trzeba wprowadzić wiele zmian w branży ciepłowniczej, wynikających z polityki klimatycznej i otoczenia biznesowego. - Naszym zdaniem powinny się opierać o trzy filary: efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, magazynowanie energii i transformację cyfrową. Wyzwanie są dzisiaj bardzo duże, pilne i na teraz - skomentowała.

Korzysta 6 mln mieszkań

Wiceminister wyliczyła, że ciepłownictwo systemowe obsługuje 6 mln gospodarstw domowych i wciąż uzależnione jest od węgla, podczas gdy udział odnawialnych źródeł energii w branży wynosi obecnie jedynie 12 proc. - Jeśli chodzi o OZE, to kluczowa jest biomasa stała - stwierdziła. I dodała, że jej zdaniem to pokazuje, jak dużo mamy potencjału i możliwości.

Przyznała, że wyzwaniem jest niski udział OZE i biomasy stałej w produkcji ciepła. Dodała, że obecnie 20 proc. to są systemy efektywne energetycznie w ciepłownictwie. Wiceminister zauważyła też, że planując rozwój sektora trzeba wziąć także pod uwagę, że rośnie zapotrzebowanie na usługi chłodu w związku ze wzrostem temperatur. Jej zdaniem będziemy potrzebować chłodu systemowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
1234
3 tyg. temu
właściciele domów z lat 2010 i starszych gotowi na wyłożenie 300.000 na remont ?
jacek
3 tyg. temu
Pilne zmiany... tylko, że z artykołu nic nie wynika, no może tylko to , że będzie drożej , dużo drożej....
eeeg
3 tyg. temu
No blokersi, trzeba bedzie sporo wybulić ! Uwazaliście, że Zielony Gad was nie dotyczy...
kolo
3 tyg. temu
biomasa to nie jest żadne OZE! widzisz i nie grzmisz...
tomek
3 tyg. temu
Biomasa stała to jest węgiel /bo powstał z biomasy tylko miliony lat temu/ to po co kombinować?????Chyba tylko po to by wymieniać piede tylko dla wymiany i napasienia producentów nie z naszego kraju.
...
Następna strona