"Mimo słabnących nacisków płacowych nieznacznie zwiększył się udział respondentów planujących podniesienie wynagrodzeń w trzecim kw. (do 36,4 proc. z 35,7 proc. w poprzednim badaniu). Wzrost tego udziału dotyczył wszystkich analizowanych klas wielkości firm, a w przekroju branżowym najsilniej wzrósł on w gospodarce wodnej (o 17,2 pkt. proc.), górnictwie (o 16,4 pkt proc.) i energetyce (o 7,9 pkt. proc.)" - czytamy w raporcie NBP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największy spadek udziału firm prognozujących wzrost wynagrodzeń odnotowano w budownictwie (o 3,4 pkt. proc.). Spadła przy tym przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac. Obniżyła się ona do 6,0 proc. z 6,6 proc. w II kw., przy medianie na poziomie 5,0 proc.
W grupie firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń w trzecim kwartale 36 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 59 proc. firm - o 5-10 proc., a jedynie 5 proc. - o ponad 10 proc.
Natomiast odsetek respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy obniżył się w porównaniu do poprzedniego kwartału (do 65,5 proc. z 67,0 proc. w II kw.), kształtując się na poziomie długookresowej mediany. Jednocześnie obniżyła się średnia wysokość planowanej podwyżki (do 6,6 proc. z 7,5 proc.) oraz jej mediana (do 5,0 proc. z 6,0 proc.)
Sytuacja finansowa firm pogarsza się
W grupie firm prognozujących podniesienie płac w perspektywie roku 22 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 72 proc. firm - o 5-10 proc., a jedynie 6 proc. - o ponad 10 proc.
NBP ocenia, że sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w tym roku pogorszyła się. Wynik finansowy netto był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.
Największą barierą średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce są koszty pracy, czyli m.in. pensje pracowników - wynika z raportu firmy Grant Thornton. Ekonomista Marcin Mrowiec ocenia, że nie jest to zaskoczeniem i wskazuje np. na silne podwyżki płacy minimalnej.