Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Pokolenie gniazdowników". Liczby pokazują prawdę

9
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat "pokolenia gniazdowników" w Polsce. To osoby w wieku 25-34 lat, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny. To głównie mężczyźni. Co ciekawe większość gniazdowników (63 proc.) jest aktywna zawodowo.

"Pokolenie gniazdowników". Liczby pokazują prawdę
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat "pokolenia gniazdowników" w Polsce (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Gniazdownik to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i niebędąca sama rodzicem - informuje GUS. W 2022 r gniazdowników było w Polsce 1,7 mln (30 proc. osób w tym przedziale wiekowym). Najwięcej mieszka ich w województwach świętokrzyskim (41 proc.), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.).

Gniazdownicy to głównie mężczyźni. W 2022 r. odsetek mężczyzn wśród gniazdowników wyniósł 63 proc. wobec 37 proc. wśród kobiet. Z wiekiem odsetek gniazdowników spada. W 2022 r. odsetek osób w wieku 25 lat, które mieszkały z rodzicami, wynosił 56 proc., podczas gdy wśród 34-latków - 19 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

Z każdym rokiem zwiększa się też dysproporcja mężczyzn i kobiet w strukturze gniazdowników. Podczas gdy na 100 kobiet w wieku 25 lat przypada 136 mężczyzn w tym wieku, to na 100 kobiet w wieku 34 lat jest już 202 mężczyzn w tym wieku.

Co ciekawe, większość gniazdowników pracuje zawodowo (63 proc.), tylko 6 proc. to bezrobotni. Zarówno pracujących, jak i bezrobotnych więcej było wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

Brak mieszkań uderza w młodych

W krajach Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest większa tylko na Malcie, w Słowacji i w Bułgarii, a najbogatsze kraje, jak Holandia, Szwecja czy Finlandia charakteryzują się co najmniej dwukrotnie niższym odsetkiem tzw. gniazdowników.

"Wysoki udział mieszkań powstałych do lat 90. oraz wysoki odsetek ludzi młodych mieszkających z rodzicami wskazuje na występujący niedobór podaży na rynku mieszkań. Ponadto, ich dostępność została ograniczona przez niestabilną obecnie sytuację gospodarczą oraz podwyższone poziomy stóp procentowych przekładające się na zdolność młodych do finansowania zakupu" - czytamy w analizie PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Djd
9 min. temu
Pewnie lubią zaspokajać swoją mamusię językiem..
Linoy
29 min. temu
Co za cvel napisał ten artykuł i się nie podpisał?
John 18#
29 min. temu
Mieszkania są zdecydowanie za drogie. Kredyty na 30 lat to pętla na szyi w sytuacji utraty pracy.
Boby Kennedy
33 min. temu
A miało być tak wspaniałe w wolnej Polsce. Tymczasem jest jak jest. Polskie elyty podporządkowane Brukseli totalnie muszą uprawiać narzuconą nam politykę gospodarczą, emigracyjną, wojenną.
Arnie
36 min. temu
Takie osoby wiodą wbrew pozorom bardzo fajne satysfakcjonujące życie, dlatego są oni brani na celownik przez uwikłanych w niekończącym się kołowrocie kapitalistycznego systemu.