Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Polacy nie lubią teleporad. To jednak przyszłość

15
Podziel się:

Przez pandemię wiele wizyt, które normalnie odbyłyby się w gabinecie, skończyło się teleporadą. Jak się okazuje, Polacy nie są przekonani do takiego sposobu leczenia. Wielu też tych, którzy zgłaszają się z innymi problemami niż koronawirus, czuje się traktowana "po macoszemu".

Polacy nie lubią teleporad. To jednak przyszłość
Pandemia sprawiła, że wiele lekarze zaczęii udzielać porad przez telefon (Adobe Stock)

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, przywoływanego przez "Rzeczpospolitą", Polacy wciąż nie są przekonani do telemedycyny. 49 proc. ankietowanych uważa, że medyczne porady telefoniczne i online są nieskuteczne. Tyle samo twierdzi też, że podczas takiej teleporady lekarze mniej się starają.

Mało tego. 63 proc. badanych uważa, że w czasie pandemii osoby z innymi problemami niż Covid-19 byli traktowani "po macoszemu".

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że wizyty telefoniczne i online nie zastąpią osobistego kontaktu z lekarzem. W przypadku przedłużenia recepty teleporady wydają się idealne. - Jednak sprawa się komplikuje w przypadku pojawienia się nowych dolegliwości, gdyż wtedy zdecydowanie rolą lekarza jest obejrzenie i zbadanie chorego – zaznacza Adam Czarnecki, wiceprezes instytutu badań ARC Rynek i Opinia, cytowany w dzienniku.

Zobacz także: Obejrzyj także: Czy system zdrowia wytrzyma jesień? Jacek Krajewski odpowiada

Części ankietowanych jednak przekonało się do telemedycyny. Z badań wynika, że 25 proc. ankietowanych odpowiada kontakt telefoniczny i online z lekarzem.

Według Anny Lew-Starowicz, szefowej Telemediki, jeśli uzyskanie teleporady będzie równie proste jak przeszukiwanie internetu, to takie usługi zdalne szybko się przyjmą. Już teraz, jak mówiła, więcej osób decyduje na teleporadę, bez wychodzenia z domu.

Z kolei Adam Czarnecki zauważa, że w przypadku świadczenia zdalnie usług medycznych wciąż wiele można usprawnić, pomóc pomóc mogłoby np. zastosowanie wideokonferencji, podczas których lekarz mógłby obejrzeć pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
acha
3 lata temu
Telemedika to firma słynna z naciągania na kasę i tacy śmią się wypowiadać.
prywatnie sie...
4 lata temu
wlasnie BEZ PRZESADY bo rozumiem , ze zeby recepte przepisac ogladac pacjenta nie musi , ale jak cos boli - badac przez skeypa moze????? a prywatnie to i owszem ....
Dziadek
4 lata temu
Ale pensje mają nie zmniejszone ?
Ant
4 lata temu
A po 16 hulaj dusza pandemii nie ma jest kasioraaaaa.
kupa
4 lata temu
to przyszłość PREKARIATU ... w pakiecie z miską ryżu ... ]:>>>>>>>>