Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PAM
|

Polacy ruszyli po pieniądze. Kilkaset tys. wniosków. Zmiana terminu

25
Podziel się:

Do 1 lipca został wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Dotychczas złożono ich 640 tys. O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Polacy ruszyli po pieniądze. Kilkaset tys. wniosków. Zmiana terminu
Do 1 lipca został wydłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Z danych ARiMR wynika, że dotychczas wpłynęło 640 tys. aplikacji o dopłaty bezpośrednie. Liczba ta prawdopodobnie wzrośnie, bo rolnicy mają czas na dokonywanie zmian w swoich deklaracjach bez ryzyka finansowych strat aż do 16 lipca.

Możliwość składania wniosków jest przedłużona do 26 lipca, jednakże z każdym dniem roboczym zwłoki, suma przysługującej płatności będzie zmniejszana o 1 proc. – podaje ARiMR w komunikacie z wtorku.

Nie dotyczy to jednak wniosków na nowe typy płatności bezpośrednich – płatności dla obszarów niewykorzystanych rolniczo oraz dla mniejszych gospodarstw. Tutaj kres składania aplikacji pozostaje bez zmian i upływa 31 sierpnia. Aby móc wystąpić o te świadczenia, należy wpierw złożyć aplikację o dopłaty bezpośrednie standardowym trybem do ustalonego terminu.

Formalności mogą być dopełnione tylko i wyłącznie za pośrednictwem eWniosekPlus, dostępnego przez Platformę Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie dysponują komputerem, mogą otrzymać pomoc techniczną od pracowników ARiMR. Pytania i wątpliwości można również wyjaśniać dzwoniąc na infolinię Agencji. Tak samo jak w poprzednich latach, bezpłatne doradztwo zapewniają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Komu przysługują dopłaty? Oto warunki

Dopłaty bezpośrednie są przeznaczone dla rolników czynnie działających w branży, posiadających grunty o minimalnej powierzchni 1 ha, które muszą być ich własnością na dzień 31 maja 2024 roku.

Kwalifikują się również rolnicy z areałem mniejszym niż 1 ha, o ile są uprawnieni do otrzymania płatności związanych ze zwierzętami, a przewidywana kwota takich dopłat bezpośrednich to minimum 200 euro.

Lista możliwych do uzyskania płatności w aktualnej kampanii jest podobna do ubiegłorocznej, wprowadzone zostały też nowości. Wśród nich znajduje się płatność dla niewielkich gospodarstw rolnych do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta oczekuje jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej.

Nastąpią również zmiany w warunkach przyznawania dopłat. Zapowiedziano modyfikację przepisów, obejmującą:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
  • zwolnienie gospodarstw do 10 ha z realizacji i sankcji z tytułu niespełnienia warunkowości;
  • poszerzenie swobody w przestrzeganiu wymogów WPR, w celu utrzymania proporcji trwałych użytków zielonych do łącznej powierzchni użytków rolnych na poziomie co najmniej 5 proc. w stosunku do roku 2018 (GAEC 1), większą elastyczność w określaniu obowiązkowego czasu zachowania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • przyjęcie różnorodności upraw jako alternatywne rozwiązanie do rotacji (GAEC 7);
  • odstąpienie od wymogu odłogowania 4 proc. gruntów rolnych (GAEC 8), co wiąże się z wprowadzeniem nowego ekoschematu – Tereny wyłączone z produkcji.
).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Ewcia
miesiąc temu
Seler, ziemniaki i pietruszkę umyj, osusz i obierz. Pokrój w kostkę. Por pokrój w cienkie plasterki. W garnku rozgrzej oliwę z oliwek. Smaż na niej pora, aż się zeszkli. Dodaj seler, pietruszkę, natkę i ziemniaki. Wymieszaj i duś około 5 minut. Wlej bulion warzywny i mleko. Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 20 minut. Zupę zmiksuj na gładki krem. Dodaj musztardę francuską. Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj. Podawaj udekorowaną prażonymi pestkami słonecznika :)
Marilon
miesiąc temu
Przesyp na durszlak, odstaw do wystygnięcia, następnie odciśnij, by pozbyć się wody. Obrane pieczarki pokrój na małe kawałeczki. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Na patelni rozgrzej silnie olej, dodaj cebulę, lekko posól, wymieszaj i smaż cały czas mieszając przez 1-2 minuty, aż zacznie się szklić. Do cebuli dodaj pieczarki oraz i smaż na dużym ogniu często mieszając, tak by możliwie jak najbardziej uniknąć gotowania się pieczarek we własnym sosie. Smaż je tak długo, aż cały sos odparuje. Jajka drobno posiekaj lub rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Do miski dodaj podsmażone pieczarki, jajka, soczewicę, natkę oraz tartą bułkę. Dopraw solą i pieprzem. Wyrób na jednolitą masę. Z masy, dłońmi zwilżonymi wodą, formuj małe kotleciki i panieruj je w tartej bułce. Na dużej patelni rozgrzej olej i smaż partiami kotleciki po 2-3 minuty z każdej strony, aż ładnie się zrumienią. Pamiętaj, że kotlety są delikatne, więcej przewracaj je ostrożnie i tylko raz na drugą stronę.
Katjon
miesiąc temu
Boczek pokrój na drobną kostkę. Usmaż na łyżce oleju, aż się zrumieni. Przełóż na papierowy ręcznik, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Jajka niezbyt drobno posiekaj. Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pomidory pokrój na kostkę o boku około 1 cm. Kapustę pekińską poszatkuj. Sos przygotuj poprzez dokładne wymieszanie wszystkich składników. Do dużej, szklanki miski wsyp kukurydzę, na niej rozłóż boczek. Boczek polej połową sosu. Teraz do miski wrzuć kawałki ananasa, posyp serem. Wlej pozostały sos, posyp jajkami i kapustą. Na wierzchu sałatki rozłóż kawałki pomidorów.
salomon
2 miesiące temu
do kowalika, nie znasz tematu, ale krytykować naszych rolników to potrafisz. Tylko że głupoty wypisujesz i nieprawdę. Może wesprzesz ich aby dopłaty np. w Polsce i w Niemczech były takie same jak w całej Unii. Bo dlaczego to niemiecki rolnik ma więcej do hektara niż polak, przecież sprzedają w całej Uni wszyscy, a ceny są podobne wszędzie.
salomon
2 miesiące temu
To że rolnik Polski dostaje pieniądze z Unii to nie żadna łaska z jej strony , ale normalnie się im należą. Dlatego, bo wszyscy rolnicy w całej Uni takie otrzymują. Problem jednak jest inny, bo nasi rolnicy dostają dużo mniej niż ich koledzy z Niemiec, Francji czy z Holandii.I to jest niesprawiedliwe, bo to dlaczego Niemiec dostaje więcej do hektara od Polaka? A i niemcy i polacy sprzedają swoje produkty w całej Unii, a ceny detaliczne wcale się nie różnią.
...
Następna strona