Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyszłość ustawy medialnej w Senacie

0
Podziel się:

Senatorowie głosują ponad 100 poprawek - najważniejsza z nich dotyczy likwidacji abonamentu.

Przyszłość ustawy medialnej w Senacie
(PAP/Andrzej Wiktor)

W Senacie decydują się losy ustawy medialnej. Najważniejsza decyzja, którą podejmą senatorowie, dotyczy terminu wejścia w życie nowego systemu finansowania mediów publicznych.

Jedną z ponad 100 poprawek do ustawy medialnej jest propozycja, by nie przesądzać, że abonament TV zostanie zlikwidowany od nowego roku. Poprawka zakłada, żeby przepisy o finansowaniu mediów z budżetu (kwalifikowane przez UE jako pomoc publiczna) weszły w życie dopiero sześć miesięcy po uzyskaniu na nie zgody Komisji Europejskiej. Senatorowie PiS obawiają się, że pozostały do końca roku czas może być niewystarczający na przeprowadzenie notyfikacji, a wówczas media publiczne pozostałyby bez żadnego finansowania.

Senatorowie głosować będą również w sprawie ustawy o zmianie konstytucji, która wprowadza zakaz kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Aby zmiana w konstytucji mogła wejść w życie, w Senacie musi się znaleźć bezwzględna większość, która ją poprze. Oznacza to, że senatorów popierających nowelizację musi być więcej niż przeciwników i tych, którzy się wstrzymają od głosu. Wypracowany przez posłów konsensus negatywnie zaopiniowały senackie komisje: ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Porządek ostatniego dnia posiedzenia został uzupełniony również o debatę nad nowelizacją ustawy o uposażeniach posłów do Parlamentu Europejskiego. Zakłada ona, że eurodeputowani, wybrani na kolejną kadencję, będą mogli zdecydować, czy chcą pobierać uposażenie oraz świadczenia społeczne i zdrowotne zgodnie z regulacjami polskimi, czy też według zasad przewidzianych przez PE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)