- _ Szefowie dwóch społeczności podzielonego od 34 lat Cypru rozpoczną 3 września rozmowy na temat zjednoczenia wyspy _- poinformował szef przebywającej w Nikozji misji ONZ Taye-Brook Zerihoun.
Ten specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych ds. cypryjskich dodał, że w kwestii ostatecznego rozwiązania problemu obie społeczności Cypru przeprowadzą referenda.
Od 1974 roku wyspa podzielona jest między należącą do UE (grecką) Republikę Cypru i Republikę Turecką Cypru Północnego uznawaną tylko przez Turcję.
Rozmowy pokojowe załamały się w 2004 roku, kiedy Grecy cypryjscy odrzucili oenzetowski plan zjednoczeniowy zaakceptowany przez Turków cypryjskich. Wkrótce potem Cypr (greckie południe) przystąpił do Unii Europejskiej, a rząd Greków cypryjskich uzyskał prawo weta wobec dążeń Turcji do członkostwa w UE.
Formalnie obie społeczności - grecka i turecka - popierają zjednoczenie wyspy jako federacji dwustrefowej i dwuwspólnotowej. Jednak utrzymują się między nimi głęboko zakorzenione rozbieżności w ocenie praktycznego funkcjonowania federacji, a szczególnie w odniesieniu do zakresu autonomii, z jakiej będą korzystały.