Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów – te cztery miejscowości od 1 stycznia 2020 r. mogą stać się miastami. Wszelkie formalności wymagane prawem zostały już spełnione, pozostaje jedynie wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I właśnie projekt tego dokumentu kilka dni temu pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Jeśli projekt przejdzie pomyślnie fazę konsultacji i uzgodnień, zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw, to z początek 2020 r. Polska będzie państwem z 944 miastami.
Rozporządzenia o nadaniu statusu miasta wydawane są regularnie – zazwyczaj z początkiem roku. Wyjątkiem był rok 2018, gdy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości prawa miejskie przyznano czterem miastom.
Opublikowany projekt przyszłorocznego nadania statusu miasta jest o tyle ciekawy, że wszystkie cztery wymienione w nim miejscowości w przeszłości posiadały prawa miejskie. W dodatku wszystkie straciły je w tych samych okoliczności – w ramach represji ze strony carskich władz po upadku powstania styczniowego.
Wszystkie mają odpowiedni układ
Starający się o nadanie praw miejskich Lututów w woj. łódzkim prawa miejskie posiadał w latach 1406-1714 oraz 1843-1870. MSWiA pozytywnie patrzy na wniosek miejscowości także dlatego, że miejscowość jest zabudowana w stylu „miejskim charakterze”, posiada kanalizację, wodociągi oraz, co chyba najistotniejsze, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.
Także Piątek z woj. łódzkiego jest zaprojektowany jak miasto (zachował się historyczny układ z XIV w.), a do tego „posiada centrum z wyznaczonym miejscem Geometrycznego Środka Polski”. Jego mieszkańcy pracuję przede wszystkim poza rolnictwem. Piątek był miastem nieprzerwanie od 1339 do 1869.
Z kolei Czerwińsk nad Wisłą leżący w woj. mazowieckim może pochwalić się układem urbanistycznym uznanym za zabytek nieruchomy, co samo w sobie świadczy o jego miejskim charakterze. Trudno, by było inaczej, skoro miejscowość była formalnie miastem od 1373 do 1869 r.
Klimontów leżący w woj. Świętokrzyskim nieopodal Sandomierza, był miastem od 1604 do 1869 r. Widać to w jego zabudowie, zwłaszcza po przebudowie rynku, w trakcie której odbudowane okalające go kamienice.
Jeden wniosek odrzucony
W przypadku każdej z czterech miejscowości za przyznaniem praw przemawiają wyniki referendów. Przy czym w Lututowie, Piątku frekwencja znacznie przekraczała 50 proc. W Czerwińsku nie była tak imponująca, z kolei w Klimontowie nie przekroczyła 6 proc.
W projekcie znalazła się także odmowa przyznania statusu miasta miejscowości Skarbimierz-Osiedle w woj. opolskim. Zdaniem MSWiA, zabudowa przypomina "rozciągnięte osiedle", a do tego Skarbimierz-Osiedle nigdy nie posiadał praw miejskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl