Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Polska nigdy nie miała tak dużo pieniędzy z UE jak teraz". Minister mówi, na co je wydamy

28
Podziel się:

- Polska nigdy nie miała tak dużo pieniędzy z UE jak teraz - ocenia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" minister podkreśliła, że w obszarze energetyki mamy szansę na "dokonanie rozwojowego skoku".

"Polska nigdy nie miała tak dużo pieniędzy z UE jak teraz". Minister mówi, na co je wydamy
Polska nigdy nie miała tak dużo pieniędzy z UE jak teraz - uważa Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (East News, Adam Burakowski)

W obszarze funduszy nakładają się naraz dwie perspektywy - 76 mld euro z funduszy strukturalnych i 60 mld euro z KPO - wyjaśniła minister.

- Jesteśmy w takiej fazie rozwojowej Polski, w której potrzebujemy inwestycji w rozwój czystej, opłacalnej, konkurencyjnej i samowystarczalnej energetyki - powiedziała minister w rozmowie z "DGP". Według niej, samowystarczalność należy rozumieć jako uniezależnienie od kopalin, które "w większości sprowadzamy z zagranicy i wydajemy na to grube miliardy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrobił biznes na urządzaniu piekła! Twórca Runmageddonu Jarosław Bieniecki w Biznes Klasie

W ocenie Pełczyńskiej-Nałęcz Polska ma dużo trudniejszy punkt startowy, jeśli chodzi o wyścig ku czystej i samowystarczalnej energetyce, ale jednocześnie zasady jednolitego unijnego rynku są takie, że jeżeli nie zdołamy naszej energetyki oczyścić, to przestaniemy być konkurencyjni.

Według niej, mamy wielką szansę, bo dostajemy ogromne środki, żeby unowocześnienie energetyki przeprowadzić, żeby dokonać tego skoku rozwojowego i żeby to się stało opłacalne.

Nasza energetyka jest w ogóle przestarzała. To nie jest tak, że gdyby nie Unia, to większość naszych elektrociepłowni czy elektrowni mogłaby sobie spokojnie funkcjonować i byłoby wszystko świetnie. Nie, one są przestarzałe. I tak wymagałyby ogromnych inwestycji. Ich koszt działania jest bardzo wysoki - podkreśliła minister funduszy.

- To nie jest tak, że my robimy coś, co nam się totalnie nie opłaca, bo Unia jak grom z jasnego nieba spadła na nas z tymi zielonymi rozwiązaniami - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
fundusze unijne
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
o.trwożnik
3 dni temu
ahahah majaki jakies ahahaha
Masakra
4 dni temu
UŚMIECHAĆ SIĘ BUHAHAHAH
znamy to
4 dni temu
jak mówią że mają kasę to znaczy że zaraz będą duże podwyżki cen i podatków
SYA
4 dni temu
Sorry ale nie czuję chęci do rozwoju gdy szaleńcy pomrukują o podnoszeniu wieku emerytalnego, poszukiwaniu rąk do pracy wśród rodzących matek, zwiększeniu zdublowanych opłat za składki zdrowotne gdy sama płacę za lekarzy, gdy są obmyślane nowe podatki i gdy niszczy się producentów zdrowej żywności oraz truje rzeki ściekami przemysłowymi Kara śmierci dla osób defrałdujących publiczne pieniądze
bedzie kryzys
4 dni temu
KPO to duża pozyczka ,i pójdzie na wiatraki panele ,auta elektryczne też używki , z czego my to spłacimy a jeszcze ten eko śmietnik trzeba będzie kiedyś utylizować ,za co jak prawdziwe inwestycje sa urealniane ,czyli uwalone
...
Następna strona