Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polski Ład i zmiana sposobu opodatkowania. Pamiętaj o tych terminach

9
Podziel się:

20 stycznia i 20 lutego to bardzo ważne daty dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą zmienić sposób opodatkowania działalności. A na taki krok w związku ze zmianami wprowadzanymi w ramach Polskiego Ładu decyduje się dużo osób. Niedotrzymanie tych terminów może pozbawić przedsiębiorców wielu korzyści.

Polski Ład i zmiana sposobu opodatkowania. Pamiętaj o tych terminach
Zmianę sposobu opodatkowania należy zgłosić w określonym terminie (Adobe Stock)

Polski Ład od nowego roku wprowadza duże zmiany podatkowe. Dlatego od wielu tygodni doradcy i biura rachunkowe dokonują różnych symulacji, by sprawdzić, co w przypadku konkretnych przedsiębiorców bardziej im się opłaca.

Po zmianach przepisów wielu przedsiębiorcom bardziej będzie się opłacać ryczałt zamiast podatku liniowego. Inni np. mogą chcieć rozliczać się według skali progresywnej, podczas gdy wcześniej płacili podatki w zupełnie inny sposób.

Ważne terminy

Trzeba jednak pamiętać, by te zmiany w odpowiednim czasie zgłosić do urzędu skarbowego lub CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Oświadczenie w sprawie zmiany formy opodatkowania należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu.

Zobacz także: Money. To się liczy

Zakładając, że w tym roku pierwsza sprzedaż nastąpi w styczniu, przedsiębiorca powinien zgłosić zmianę formy opodatkowania do 20 lutego.

Zdarza się też, że przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. W ich przypadku powrót do opodatkowania na zasadach ogólnych wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia szybciej. Tu deadline to 20 stycznia.

Przekroczenie wskazanych terminów i niezgłoszenie fiskusowi chęci zmiany opodatkowania skutkować będzie tym, że przez cały rok przedsiębiorca będzie musiał rozliczać się na dotychczasowych zasadach z 2021 roku.

Ministerstwo Rozwoju radzi

Co wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania? Ministerstwo Rozwoju w specjalnie przygotowanym dla przedsiębiorców poradniku zwraca uwagę na kilka elementów.

Przed wyborem formy opodatkowania należy zastanowić się, jak duże będą wydatki związane z działalnością gospodarczą i czy mogą być wyższe niż przychody. Znaczenie ma też np. kwestia rozliczania się z małżonkiem (tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych).

Każda forma opodatkowania charakteryzuje się innym zestawem dostępnych dla podatników ulg, a opodatkowanie w formie liniowej pozbawia możliwości skorzystania z ich istotnej części.

Różne formy opodatkowania wiążą się też z różnym zakresem obowiązków ewidencyjnych i księgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Pracownik
2 lata temu
Zobaczcie co się dzieje w statystykach CEIDG. Przez ostatnie 5 dni zamknęło się 10 136 firm, zawiesiło się 18 100, a nowych jak na lekarstwo zaledwie 4514, wznowionych także tylko 1761.
Bankrut
2 lata temu
Polska okrada małe firmy na różne sposoby
Samozatrudnio...
2 lata temu
Nie wiem jak Wy ale ja 31 grudnia po 15 latach zamkłem swoja działalnośc ( usługi serwisowe AGD) i zszedłem do szarej. Mam swoje firmy i klientów i sobie poradzę. a te 40 tys rocznie oszczędnosci na ZUS i US pozwoli mi mniej pracować. Jak dołożę do tego zasiłek i inne granty z Opieki Społecznej to wychodzi całkiem rozsądnie. Za 3 lata znowy założe na małym zusie jak sytuacja bedzie sprzyjać. Od dzis korzystam z przywilejów suwerena i przechodze na utrzymanie pracujących i opodatkowanych. Siema!!!!!!!!!
Klu
2 lata temu
Polski wał to jest uderzenie w Polską przedsiębiorczość. Pisiorom na tym zależy bo to jest antypolska i niepatriotyczna grupa. Chyba nie putinowska
Viceprezes
2 lata temu
Formę opodatkowania można zmienić w trakcie roku bardzo prosto. Wystarczy zlikwidować działalność gospodarczą i otworzyć ją na nowo. Przy czym prosto nie oznacza, że tanio. Można również w dowolnym dniu roku przekształcić JDG w spółkę kapitałową lub wnieść przedsiębiorstwo jako aport do takiej spółki i tym samym zmienić PIT na CIT+ PIT. W tym przypadku ani prosto, ani tanio. Można również zostać osobą duchowną i pozbyć się jakichkolwiek doczesnych zmartwień podatkowych.