Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Pomoc społeczna dla migrantów na koszt podatnika. Rząd chce zmian

220
Podziel się:

Rząd chce zmian w dyrektywie azylowej UE, na bazie której migranci mają otrzymać prawo do świadczeń socjalnych na koszt podatników. Ministra pracy nie wyobraża sobie, aby świadczenia miałyby być równe w Niemczech i Polsce.

Pomoc społeczna dla migrantów na koszt podatnika. Rząd chce zmian
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce renegocjować dyrektywę azylową (PAP, Pawe� Supernak)

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, została zapytana czy unijna dyrektywa azylowa z 14 maja 2024 roku, na bazie której migranci mają otrzymać prawo do świadczeń socjalnych na koszt podatników na terenie każdego państwa Unii, już działa w Polsce. Odparła, że "czas na wdrożenie jest odroczony".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Stwierdziła, że "powinniśmy odpowiedzialnie rozmawiać o naszych, jako Polski, oczekiwaniach względem naszych partnerów z Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o politykę migracyjną".

Polska przyjęła migrantów, uchodźców z Ukrainy, a Unia Europejska wciąż, w mojej ocenie, niedostatecznie dostrzega ten ogromny wysiłek - przypomniała.

Dopytywana, czy wejście w życie dyrektywy oznaczałoby, że świadczenia socjalne dla migrantów w Polsce i Niemczech będą identyczne odparła, że "taka sytuacja jest trudna do wyobrażenia".

- Polityka migracyjna musi opierać się także na integracji, także na zabezpieczeniu równego traktowania cudzoziemców, którzy do nas przyjeżdżają, ale równego traktowania, a nie uprzywilejowanego traktowania - podkreśliła minister.

"Te warunki trzeba renegocjować"

Dodała, że jest w interesie polskiego obywatela, żeby migranci, którzy do Polski przyjeżdżają, byli traktowani na równi, ale "nie byli traktowani w jakiś szczególnie lepszy sposób".

Nie jest wyobrażalne to, żeby polscy obywatele, którzy korzystają z systemu pomocy społecznej, którzy korzystają ze świadczeń, z zasiłku, byli w jakikolwiek sposób gorzej traktowani - zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Oceniła, że "te warunki trzeba renegocjować".

- Co najmniej od 13 grudnia, co najmniej od zmiany władzy w Polsce, Polska znowu stała się partnerem do dialogu. Nie obrażamy się na Unię Europejską, ale tam, gdzie ona reprezentuje stanowiska, które są sprzeczne z polską racją stanu, będziemy to głośno mówić - wskazała.

Zapewniła, że "w tej chwili rozpoczynamy rozmowy, rozpoczynamy dialog, rozpoczynamy renegocjacje. Przewiduję, że zarówno ta dyrektywa, jak i inne rozwiązania unijne, mają taką przestrzeń do dialogu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(220)
038173
2 dni temu
Najpierw podpisują a potem renegocjują? Mydlenie oczu.
Beeeee
2 dni temu
Polubimy kozinę... Czy chcemy czy nie.
Ursula l
2 dni temu
Psy szczekają karawana jedzie dalej
Zbyt blady na...
3 dni temu
Jutro idę się opalać. A potem po socjal. To lepsze niż wygrana w totka...
Nic śmieszneg...
4 dni temu
Inżynier na gwałt potrzebny...
...
Następna strona