Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"Ponure prognozy". Liczby potwierdzają problemy Niemców

21
Podziel się:

Nie widać nadziei na poprawę wskaźników niemieckiego eksportu - pisze Deutsche Welle. W czerwcu eksport Niemiec spadł o 3,4 mld euro względem maja. Natomiast eksport rok do roku spadł o 4,4 proc., a import o 6,4 proc. Eksperci biją na alarm.

"Ponure prognozy". Liczby potwierdzają problemy Niemców
Problemy niemieckiej gospodarki (Getty Images, Alex Kraus, Bloomberg via Getty Images)

Niemiecki eksport był w czerwcu o 3,4 proc. niższy niż w maju i opiewał na kwotę 127,7 mld euro. To ponad dwa razy większy spadek niż prognozowali analitycy. Natomiast import wzrósł o 0,3 proc. do 107,3 mld euro.

Deutsche Welle, powołując się na Federalny Urząd Statystyczny, podkreśla, że znacznie gorzej wygląda eksport niemieckich towarów do USA - spadek wyniósł 7,7 proc. - do 12,9 mld euro. Natomiast wzrosła współpraca z Chinami - tutaj Niemcy wytransferowali towary o wartości 7,9 mld euro (wzrost o 3,4 proc.). Nasi sąsiedzi jednak znacznie więcej produktów ściągają z Państwa Środka (12,3 mld euro). O ponad 3 proc. skurczył się również eksport do krajów UE (wynosi prawie 70 mld euro).

"DW" pisze o "ponurych prognozach" dla niemieckiej gospodarki. "W porównaniu rocznym do czerwca 2023 r. niemiecki eksport spadł o 4,4 proc., a import – aż o 6,4 proc." - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy dogonimy Niemców. Tyle Polacy wydają na zakupy

Stowarzyszenie handlu zagranicznego mówi o potrzebie redukcji biurokracji oraz "ułatwieniu dostępu do kapitału zagranicznego". Zbierające się nad Niemcami chmury widzi z kolei Jörg Krämer, główny ekonomista Commerzbanku.

- Niemiecka produkcja przemysłowa tylko w połowie nadgoniła załamanie sprzed miesiąca. To wiele mówi. A słabość wskaźników wyprzedzających nie sugeruje w najbliższych miesiącach silnego ożywienia w działalności przemysłowej. To nic więcej jak bezwładne poruszenie - ocenił Krämer, cytowany przez "DW".

Niemieckie firmy borykają się przede wszystkim ze spadkiem zamówień, co uderza w inne branże.

Przeniesienie produkcji

Pogarszająca się sytuacja doprowadziła do tego, że więcej niemieckich firm myśli o przeniesieniu się za granicę. Jak wynika z badań Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) - 37 proc. firm odpowiedziało, że planuje podjąć takie kroki.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są wysokie ceny energii w Niemczech. Przedsiębiorcy alarmują, że mimo pewnego spadku, koszty energii elektrycznej i gazu nadal pozostają niekonkurencyjne w porównaniu z innymi krajami, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo firmy skarżą się na długotrwałe procesy wydawania pozwoleń, co utrudnia ekspansję ich działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Aaaa
2 tyg. temu
Różnica taka że Niemcy to jedyny Kraj idący bez długów przeciwieństwie do Polski
ttt
2 tyg. temu
Pierwszy rzut oka i widzę Olafa z Tuskiem montujących silnik
logiczny
2 tyg. temu
Doborze, że nie montował koła bo na rozmowę by to nie wyglądało 😒😉
Edward
2 tyg. temu
I oczywiście niemieckie problemy przełożą się za chwilę na polskie problemy jak to zwykle bywa 😏Polska za bardzo uzależniła się od niemieckiej gospodarki i dopóki tego nie zmienimy tak będzie tak za każdym razem,za Chwilę Chiny przejmą całkowitą kontrolę nad wszystkim a Europa zostanie wielkim przegranym tej bitwy i wszystko unii europejskiej wyjdzie bokiem cała ta transformacja, cała ta elektromobilnosc i ekologia jak i ten chory ład.
logiczny
2 tyg. temu
Z Olafi to taki German jak ze mnie Thaj !🧐🤒🧏‍♀️
...
Następna strona