Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Mieli dowiercić się na głębokość 7 km. "Prace wstrzymane"

11
Podziel się:

Prace na powstającym w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym zostały wstrzymane. W czerwcu, po konsultacjach z międzynarodowym gremium ekspertów, ma zapaść decyzja, czy prace będą kontynuowane - poinformował wójt Szaflar Rafał Szkaradziński.

Mieli dowiercić się na głębokość 7 km. "Prace wstrzymane"
Prace na powstającym w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym zostały wstrzymane (PAP, Grzegorz Momot)

Na początku kwietnia, kiedy dowiercono się na głębokość 5,9 tys. metrów natrafiono na bardzo twarde skały. Dodatkowo zaczęły obsypywać się ścianki odwiertu. W celu ich ustabilizowania wykonano tzw. korek cementowy, który później został przewiercony, jednak prace wstrzymano na tej głębokości po pobraniu próbek skał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024
Jeszcze w czerwcu, po konsultacjach z międzynarodowym gremium ekspertów ma zapaść decyzja, czy prace będą nadal kontynuowane do zamierzonej głębokości 7 tys. metrów czy nie. Finalnie najważniejsza dla nas jest eksploatacja wód geotermalnych. Jeden z wariantów zakładał powrót do wcześniej odkrytych gorących źródeł na głębokości 3 i 5 tys. m - powiedział wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

- Teraz gremium ekspertów wypowie się, czy będziemy wiercić dalej, czy będziemy korzystać z już wcześniej odkrytych źródeł - dodał.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu ub.r. Dotychczasowe postępy wiercenia wynosiły od 40 do 50 m na dobę, ale po natrafieniu na bardzo twarde skały postępy były znikome. Początkowo zakładano, że wiercenie zakończy się na przełomie marca i kwietnia, ale teraz wiadomo, że termin końcowy przesunie się w czasie.

Gorąca woda popłynie do kaloryferów

Według założeń projektowych na dnie siedmiokilometrowego odwiertu miało być źródło geotermalne o temperaturze powyżej 150 st. C. Już na głębokości ok. 5 km natrafiono na pokłady gorących źródeł o temperaturze ok. 120 st. C. Wcześniej, na głębokości ok. 3 km, napotkano pierwszy poziom wodonośny o temperaturze 85 st. C.

Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
@TVN
3 tyg. temu
podobno tunel do Świnoujścia jest zły i mają go zasypać
ikona
3 tyg. temu
każdy odwiert się dzis opłaca
bez odbioru o...
3 tyg. temu
prekursorami byli Hiszpanie, na głębokości 3500m mają bardzo ciepłe skały no i wtłaczają tam wodę i podgrzaną odsysają, obieg wody zamknięty. U nas chyba to samo w planach.
Smutny Romek.
3 tyg. temu
Ciekawa sprawa, że ci "experci" wiedzieli, że na 7 km jest ciepła woda, ale nie wiedzieli, że na 6 km są twarde skały. Dziwne.
Puk, pik...
3 tyg. temu
po u władzy i koniec z inwestycjami tylko brakuje planszy z rosją