Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|
aktualizacja

Pracodawcy znów wstrzymują rekrutacje. Liczba ofert spadła o jedną piątą

1
Podziel się:

Pracodawcy w Polsce opublikowali w październiku 240,3 tys. nowych ofert pracy, czyli o jedną piątą mniej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem - wynika z raportu Grant Thornton. Spośród dużych miast sytuacja najgorzej wygląda w Poznaniu.

Pracodawcy znów wstrzymują rekrutacje. Liczba ofert spadła o jedną piątą
Pracodawcy znów wstrzymują rekrutacje. Liczba ofert spadła o jedną piątą (Pixabay)

"Poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce nie trwała długo. Choć we wrześniu 2020 roku liczba nowych ofert pracy publikowanych przez polskich pracodawców wróciła już niemal do stanu sprzed pandemii, październik wyhamował tę pozytywną tendencję" - czytamy w raporcie Grant Thornton "Rynek pracy w czasie COVID-19", którego partnerem technologicznym była firma Element.

"Druga fala zakażeń koronawirusem i wywołane nim restrykcje dla firm sprawiły, że pracodawcy w Polsce w obawie o swoją przyszłość znowu wstrzymują procesy rekrutacyjne" - czytamy dalej.

Nowych ofert w październiku było o 64,6 tys., czyli 21 proc. mniej niż w analogiczny miesiącu w ubiegłym roku. Oznacza to, że sadek pogłębił się - jeszcze we wrześniu wynosił jedynie niecałe 10 proc.

Zobacz także: Jakubas apeluje do przedsiębiorców. "Weźmy odpowiedzialność"

Z raportu wynika, że sytuacja nadal nie jest tak zła, jak na wiosnę, kiedy spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym sięgały 50 proc. Nie można jednak wykluczyć, że w najbliższych miesiącach - w reakcji na kolejne restrykcje oraz pogorszenie nastrojów konsumenckich - spadki mogą się pogłębiać.

Wśród 10 dużych polskich miast najgorzej sytuacja wygląda w Poznaniu. Od początku badania notuje się tam największe spadki liczby nowych ofert pracy. W październiku ich liczba w Poznaniu spadła o 59 proc. rok do roku, w Katowicach - o 51 proc., a w Gdańsku - o 35 proc. Wśród 10 dużych aglomeracji najmniejszy spadek zanotowała Warszawa - o 24 proc.

"W największych miastach Polski na 1000 mieszkańców przypada średnio 9,4 ofert pracy (...). W październiku 2020 roku Kraków oferował średnio 15 ofert na każdy tysiąc osób. Najgorzej wypada Poznań, gdzie na tyle samo mieszkańców przypadają tylko 3,4 oferty pracy" - czytamy w raporcie.

Największy spadek w sprzedaży

Grant Thornton wskazuje na silny spadek liczby rekrutacji w zawodach związanych ze marketingiem/sprzedażą (o 20 proc.), a największy wzrost - w zawodach medycznych (o 17 proc.)

Liczba rekrutacji spadła także w kategorii "praca fizyczna" - o 18 proc., "prawo" - o 13 proc. czy HR - 11 proc. Natomiast wzrost, oprócz branży medycznej, dotyczył też branży finansowej - 4 proc. oraz IT - 3 proc.

"Z informacji uzyskanych od naszych klientów wynika, że rynek pracy unormował się po poprzedniej fali pandemii i ma potencjał do dalszego silnego rozwoju. Szczególnie dobre sygnały docierają z takich sektorów jak e-commerce, FMCG, RTV/AGD, zabawki, a także z centrów dystrybucji obsługujących sprzedaż tradycyjną i elektroniczną" - skomentował Maciej Michalewski z firmy Element.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
oferty pracy
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
healer
4 lata temu
żaden normalny prywatny pracodawca nie zatrudnia teraz nowych ludzi. Za duża jest niepewność co rozwoju sytuacji i nacisk na ograniczanie kosztów. Nawet jak ktoś odchodzi np. na emeryturę to jego zadania przejmują inni "bezkosztowo". Nikt się nawet tym nie oburza, "koń jaki jest każdy widzi".
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
healer
4 lata temu
żaden normalny prywatny pracodawca nie zatrudnia teraz nowych ludzi. Za duża jest niepewność co rozwoju sytuacji i nacisk na ograniczanie kosztów. Nawet jak ktoś odchodzi np. na emeryturę to jego zadania przejmują inni "bezkosztowo". Nikt się nawet tym nie oburza, "koń jaki jest każdy widzi".