"Prezydent Andrzej Duda wręczy w piątek po południu akt powołania do Rady Polityki Pieniężnej profesorowi SGH Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz profesorowi Uniwersytetu w Białymstoku Henrykowi Wnorowskiemu" - powiedział Szrot.
Prezydent powołał Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego do RPP
Przypomnijmy, że 20 lutego upływa kadencja dwóch członków RPP powołanych przez prezydenta: Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza.
Co ciekawe, Wnorowski był już kandydatem rządzącej partii na członka Rady Polityki Pieniężnej w 2016 r. Wtedy jednak bez podania przyczyny posłowie cofnęli mu kandydaturę. Teraz prezydent robi swojemu zapleczu małego psikusa i powołuje go ze swojego ramienia do decyzyjnego grona w newralgicznym momencie rekordowych odczytów inflacyjnych w naszym kraju. Warto również nadmienić, że Wnorowski ubiegał się o mandat posła PiS w 2015 r. Pomimo tego nie dał rady dostać się do Sejmu. Zrobił to dopiero w 2019, kiedy mechanicznie wskoczył na miejsce Krzysztofa Jurgiela. W kolejnych wyborach jednak znów przepadł i nie uzyskał zaufania wyborców.
Z kolei Ireneusz Dąbrowski jest związany z Narodowym Bankiem Polskim. W 2004 r. kandydował bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Od grudnia 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. pełnił funkcję wicewojewody opolskiego. Do 16 lipca 2007 r. zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Później był m.in. dyrektorem Departamentu Badań i Innowacji Finansowych NBP i Departamentu Badań Ekonomicznych NBP. W jego CV znajdziemy również pozycję wydawniczą, bowiem Dąbrowski jest także redaktorem naczelnym wydawanego przez bank centralny pisma "Bank i Kredyt". Jak podają media, jest on jednym z najbliższych współpracowników szefa NBP prof. Glapińskiego..
Mandat trzeciego prezydenckiego członka RPP Cezarego Kochalskiego upływa w grudniu 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej - dotychczasowe zmiany
W skład RPP wchodzi jej Przewodniczący - prezes NBP - oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka RPP trwa 6 lat, bez możliwości powtórnego sprawowania urzędu.
9 lutego Sejm powołał do RPP Wiesława Janczyka. Tego samego dnia wygasła kadencja powołanych do Rady przez izbę niższą parlamentu Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona. Według ustawy o NBP powołanie nowych członków RPP powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.
Wcześniej z kandydowania do RPP z ramienia Sejmu zrezygnowały Elżbieta Ostrowska (nie podała przyczyn) i Gabriela Masłowska (powody osobiste). 30 marca wygasa mandat ostatniego sejmowego członka RPP czwartej kadencji Jerzego Żyżyńskiego.
Senat do RPP piątej kadencji powołał w styczniu Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Nowi członkowie po raz pierwszy wzięli udział w posiedzeniu RPP w lutym.
Kadencja trzeciego powołanego przez Senat członka Rady Rafała Sury upływa w listopadzie 2022 r. Sura otrzymał w ub. roku rekomendację KRS na nominację na sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Procedura nominacyjna do tej pory nie zakończyła się. W miejsce Sury senacka większość zapowiedziała powołanie Joanny Tyrowicz.