Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Procedura nadmiernego deficytu. Minister mówi o kluczowym elemencie

11
Podziel się:

Minister finansów Andrzej Domański podczas Campusu Polska Przyszłości mówił o procedurze nadmiernego deficytu, podkreślając konieczność utrzymania wysokiego wzrostu PKB i inwestycji. Zaznaczył, że niezależność banku centralnego jest kluczowa. - Ta niezależność jest istotna dla inwestorów - wskazał.

Procedura nadmiernego deficytu. Minister mówi o kluczowym elemencie
Minister finansów Adam Domański (PAP, Tomasz Waszczuk)

Domański spotkał się w niedzielę z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości w olsztyńskim Kortowie. Minister Finansów został m.in. zapytany o procedurę nadmiernego deficytu (EDP).

Przypomniał, że "Polska już się w niej znalazła, Komisja Europejska podjęła decyzję". - Jesteśmy oczywiście w tej chwili w dialogu technicznym z Komisją Europejską. Przekonujemy, że to, że Polska przeznacza tak istotną część naszego PKB - w tym roku to ponad 4 proc. - na obronę, de facto obronę nie tylko Polski, ale całej Europy, to element, który powinien sprawiać, że ścieżka dostosowania nadmiernego deficytu do poziomu 3 proc. powinna być możliwie łagodna - zaznaczył minister.

Minister ocenił, że kluczowym elementem wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu będzie utrzymanie wysokiego tempa wzrostu PKB, podkreślając, że same inwestycje, zarówno publiczne, jak i prywatne, będą niezbędne. Zaznaczył, że gospodarka nie może opierać się jedynie na konsumpcji wewnętrznej, gdyż ten motor wzrostu w końcu osłabnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

Domański zauważył również, że zewnętrzne czynniki gospodarcze, na które Polska ma ograniczony wpływ, również odgrywają istotną rolę. Wskazał na słabe dane makroekonomiczne z eurostrefy oraz nieco gorsze wskaźniki z USA, a także problemy gospodarcze w Azji, w tym w Chinach. Zwrócił uwagę na wyraźne umocnienie złotego, które obniża rentowność eksportu, co stanowi kolejne wyzwanie dla wzrostu PKB.

Szef MF podkreślił, że "jednocześnie mamy bardzo wyraźne umocnienie złotego, co z kolei sprawia, że rentowność naszego eksportu istotnie spadła". Podkreślił, że "to kolejne wyzwanie dla naszego PKB".

Domański zaznaczył, że "bez inwestycji – publicznych i prywatnych - ścieżka wychodzenia z EDP będzie trudna".

Domański był pytany także o bank centralny

Jeden z młodych uczestników Campusu podczas niedzielnego spotkania z ministrem prosił o ocenę prezesa NBP i polityki monetarnej w czasie wysokiej inflacji. Pytał, czy minister zgadza się z opinią, że za nieodpowiedzialną i nieco nieadekwatną politykę Glapiński powinien być postawiony przed TS.

Domański podkreślił, że jako szef resortu finansów jest w dosyć wyjątkowej pozycji. - Jest niezwykle istotnym, aby utrzymać niezależność banku centralnego. Po to mamy Radę Polityki Pieniężnej wybieraną w takim dosyć skomplikowanym procesie, po to dbamy o jej niezależność, aby właśnie bank centralny mógł prowadzić swoją politykę niezależnie od opinii ministra finansów - powiedział minister.

Ja oczywiście wiem, gdzie są stopy procentowe, jakie są konsekwencje takich stóp procentowych dla gospodarki, natomiast nie mogę wchodzić osobiście w krytykę, w ocenę NBP, Rady Polityki Pieniężnej, czy też prezesa Glapińskiego - podkreślił.

Jak dodał, jest odpowiedzialny za rentowność polskich obligacji i za to, aby starać się utrzymywać koszty obsługi długu na możliwie niskim poziomie. - A dla inwestorów zagranicznych, dla funduszy, ta niezależność banku centralnego jest niezwykle istotna, więc od odpowiedzi na to pytanie będę się musiał niestety uchylić - stwierdził.

Pod koniec marca 2024 r. 191 posłów koalicji rządzącej złożyło wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzucono w nim prezesowi NBP naruszenie Konstytucji RP i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez "należytego upoważnienia" od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Malik
6 dni temu
I głosowania na swoich lewicowych przyjaciół, co to nie kradną. Hahaha 🤣
Raskolnikow
1 tyg. temu
Dla tego lewicowego rządu podnoszenie podatków,płacy minimalnej,składki zdrowotnej jest dla prywtnych przedsiębiorców najlepszą zachetą do inwestowania.
Baba
1 tyg. temu
Trzeba jeszcze dosypać trochę pieniędzy dla wdów niepełnosprawnych babć i Bóg wie jeszcze kogo niepełnosprawni powinni mieć darmowe pieluchy cewniki i wszystkie inne potrzebne sprzęty jak również powinny wybrać sobie rehabilitację tam gdzie im odpowiada osobom opiekującym się bardzo kalekim bliskim należałoby zapewnić kogoś kto od czasu do czasu by ich zastąpił to by była pomoc dla osób niesamodzielnych. Dawanie kasy tylko dlatego że komuś napisano kiedyś że jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji jest nieporozumieniem. Oczywiście dotyczy to tylko tych którzy urodzili się jakoś tam chorzy ci którzy mieli wypadek w dorosłym życiu i przepracowali kilka lat są już nieważni mają wypracowaną rentę najczęściej bardzo niską i tak ma być im się nic nie należy ci to zachorowali później na przykład SM też muszą radzić sobie sami. Za kilka lat nikt już nic nie dostanie bo kasa będzie pusta pozdrawiam
polo
1 tyg. temu
Boze tyle poobcinal dofinsowania ktedytow, programowi zmnieszyl doplaty rzadowe do istniejacych a jednak wydaje wiecej z budzetu nawet sie tym nie kryje. Te 20mln dla rydzyka to nic w porownaniu z obecnymi miliardami dla swoich. ja wole tych co mniej przrpuszczaja dla swoich a daja tez innym niz tych co daja wylacznie swoim i to wiecej niz kiedykolwiek.
????
1 tyg. temu
Kto normalny będzie inwestował w kraju z DYKTY i PAPIERU jak nie wiesz co jutro wymyśli rząd polskojęzyczny , gdzie energi jest NAJROŻSZA w Europie , deficyt wymkną się z pod kontroli , co chwila NOWE OPŁATY , PODATKI , REGULACJE , Łapanki urzędu skarbowego ???