Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej pod lupą Brukseli. Sprawa inwestycji może trafić do europejskiego trybunału

452
Podziel się:

Komisja Europejska cały czas bada sprawę przekopu Mierzei Wiślanej pod kątem zgodności z prawem unijnym i traktuje ją priorytetowo - dowiedziało się w Brukseli RMF FM. Jeśli okaże się, że Polska nie dopełniła procedur, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wizualizacja przekopu Mierzei Wiślanej
Wizualizacja przekopu Mierzei Wiślanej (Materiały prasowe)

Jak informuje RMF FM, Komisja Europejska sprawdza, czy Polska spełniła warunki, by w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej zastosować wyjątek zezwalający na pominięcie obowiązku wystąpienia o unijną opinię środowiskową.

KE stara się też wyjaśnić istotną rozbieżność w argumentacji polskich władz. W przesłanej do Brukseli decyzji środowiskowej cały projekt jest uzasadniany czynnikami społeczno-gospodarczymi, tymczasem w liście Ministerstwa Gospodarki Morskiej do Komisji Europejskiej z 14 stycznia podnoszony jest aspekt obronności.

Analizy wciąż trwają ze względu na obszerność materiału, jaki polskie władze przesłały Komisji. Sama decyzja środowiskowa liczy ponad tysiąc stron.

Kolejna rozbieżność dotyczy funkcji, jaką ma spełniać sztuczna wyspa, jaka ma zostać stworzona z materiału ziemnego pochodzącego z przekopu i pogłębiania zalewu. Wcześniej mowa była o środku "kompensacyjnym", a teraz tylko o "łagodzącym".

Różnica jest istotna, ponieważ środki kompensacyjne stosuje się wtedy, gdy przewiduje się znaczący wpływ na środowisko, a minimalizujące wtedy, gdy nie ma takiego ryzyka. Polski rząd utrzymuje, że przekop nie będzie miał istotnego negatywnego wpływu na środowisko.

Z informacji RMF FM wynika, że sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli okaże się, że Polska nie miała podstaw do ominięcia obowiązku wystąpienia o unijną decyzję środowiskową.

Przetarg na wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony 31 grudnia 2018 roku. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk liczy na to, że wykonawca zostanie wyłoniony przed końcem marca tego roku.

Decyzjom administracyjnym dotyczącym budowy kanału między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności, co uniemożliwia składanie odwołań.

Inwestycja ma kosztować 880 mln zł i będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Resort Gróbarczyka planuje zakończenie robót budowlanych i oddanie do użytkowania kanału żeglugowego w 2022 roku.

W styczniu Komisja Europejska napisała do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, apelując o wstrzymanie prac w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Urzędnicy chcą zbadać decyzję środowiskową i przeanalizować argumenty przemawiające za tą inwestycją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(452)
WYRÓŻNIONE
ddd
6 lat temu
pytacie sie europy co robic u siebie ? WSTYD I POGARDA DLA POLSKI I POLAKOW !!!!
Bartolo
6 lat temu
a niech się te jewropiejskie barany odczepią
JAŚKO
6 lat temu
JAK TO NIE BĘDZIE BUDOWY ????!!!! JUŻ KUPIŁEM RĘKAWICE I OBSADZIŁEM ŁOPATĘ ??? JAK ŻYĆ P. PREMIERZE . JAK ŻYĆ ???!!! JAROSŁAWIE , ZAMIAST TOWER K , KOP ZIEMIĘ !!! TEZ NAZWIEMY KANAŁEM LK.!!!! NO BO CO JA MAM TERAZ ROBIĆ , JAK SIĘ TAK MOCNO ZADŁUŻYŁEM !!! CHCĘ REKOMPENSATY !!! NAWET BEZDOMNY DAŁ MI UŻYWANE , ALE W DOBRYM STANIE GUMOFILCE , ZARAZ PO TEJ DAROWIŹNIE ZMARŁ !!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (452)
sufka
6 lat temu
Jak się nie przestrzega prawa, to się nie powinno nazywać Prawo i Sprawiedliwość. Całkowicie polityczno-wyborcza inwestycja, nieuzasadniona ekonomicznie, nie biorąca pod uwagę stałych kosztów utrzymania kanału dla żeglugi, tego co ma tam pływać , jakie mogą być konsekwencje dla niewypełnionego i tak portu w Gdańsku no i przede wszystkim jakie będę konsekwencje dla przyrody. Prawo unijne, na naszą własną polską prośbę, chroni obszary Natura 2000 Zalewu Wiślanego. Więc teraz naszym swiętym obowiązkiem, jako pełnoprawnego członka UE, a nie jakiegoś oligarchicznego prowincjusza, jest to PRAWO przestrzegać. A nie pokazywać, że prezes każe i robi co mu się podoba, poza prawem i poza wszelkim trybem. Bo monarchia absolutna to już daleka, daleka przeszłość, a my już mamy kilkaset lat demokracji konstytucyjnej. #prawodlawszystkich #jesteśmyEuropą
Duch mój
6 lat temu
A może jeszcze zająć się sprawą Nord Stream 2? Dlaczego Mierzeja wiślana jest sprawą priorytetową, a całkowite uzależnienie UE od gazu z Rosji nie? Czyżby pierwsza sprawa psuła niemieckie interesy? Powoli z tego wspólnotowego tworu równości i braterstwa zaczyna się robić prywatny folwark Niemiec. Jedna wielka farsa.
Dom sprawiedl...
6 lat temu
Unijne kondony na sowieckich usługach
qaz
6 lat temu
proszę o jednoznaczną odpowiedź TAK/NIE na następujące pytanie: „Czy w świetle prawa UE Polska jest niepodległym państwem?”.
Grzech
6 lat temu
Niech kopią ! Będzie jeden problem z głowy, a zamknąć kanał zawsze można. Nawet zasypać się da.
...
Następna strona