Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Punkty za szczepienia legalne. Jest wyrok

8
Podziel się:

Przełomowy wyrok sądu w Olsztynie. Sąd po raz pierwszy uznał, że przyznawanie przez radnych dodatkowych punktów w dostępie do źłobków zaszczepionym dzieciom, jest zgodne z prawem.

Na wprowadzenie wymogu szczepienień podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków decyduje się coraz więcej samorządów.
Na wprowadzenie wymogu szczepienień podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków decyduje się coraz więcej samorządów. (East News)

Przeciw był wojewoda warmińsko-mazurki, który stwierdził, że szczepienia nie są danymi o stanie zdrowia, a tylko takie mogą być brane pod uwagę podczas rekrutacji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Uważał również, że takie kryterium prowadzi do nierównego traktowania dzieci.

Jednak Sąd Administracyjny w Olsztynie nie zgodził się z tym.

– Zdaniem sądu informacje o odbytych szczepieniach ochronnych mieszczą się w kategorii danych o stanie zdrowia, o których mówi art. 3a ust. 1 ustawy żłobkowej. Dlatego nie dopatrzył się naruszenia tego przepisu – powiedziała sędzia Alicja Jaszczak-Sikora, rzecznik WSA w Olsztynie, którą cytuje dziennik.

Zobacz także: 500+. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Gazeta przypomina, że wcześniej do przełomu w tej sprawie doszło na Śląsku. W sierpniu Częstochowa wygrała sprawę przed WSA w Gliwicach, który uwzględnił skargę miasta na rozstrzygnięcie wojewody śląskiego.

W Polsce w ostatnim czasie nasilił się trend nieszczepienia dzieci. Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 r. zarejestrowano 3,4 osób uchylających się. Trzy lata później było ich dwa razy więcej, w tym roku – 42 tysiące.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że 12 września Komisja Europejska po raz pierwszy zorganizowała w tej sprawie szczyt. Przedstawiciele WHO wspólnie z urzędnikami z USA i KE ostrzegali przed skutkami odchodzenia od szczepień dzieci.

Już w tej chwili mamy wzrost zachorowań na odrę. W pierwszej połowie tego roku było 90 tys. przypadków w całym regionie.

Wyrok, który zapadł w Olsztynie, jest przełomowy bo to pierwsze korzystne orzeczenie dotyczące stosowania przez gminy kryterium związanego ze szczepieniem dzieci przy rekrutacji do żłóbków i klubów dziecięcych.

Na wprowadzenie tego wymogu decyduje się coraz więcej samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Inka
5 lata temu
Szczepienia, co za głupota, nie chcę nie szczepię, kiedyś jako dziecko chorowałam na odrę inne dzieci również. Ludzie uświadomcie się, czytajcie co zawierają szczepionki jaka szkodliwość i powikłania. A epidemię to my mamy głupoty.
zuza
5 lata temu
Nie jestem przeciwniczką szczepień, ale jestem zdecydowaną zwolenniczką szczepienia niemowląt po minimum roku. Zmam przypadek podania szczepionek wcześniakowi i dziś dziewczynka jest niepełnosprawna i fizycznie i umysłowo.
zuzuzu
5 lata temu
ok jak ktos nie szczepi dziecka to sam bierze odpowiedzialnosc za jego zdrowie. Ale z drugiej strony skoro inne dziecji sa zaszczepione to nic im nie powinno byc. Bardziej narazone wydaje sie dziecko bz szczepienia. Nie jestem pewna czy ten wyrok jest zgodny z prawami czlowieka. Dodam ze moja corka byla szczepiona na wszystko i jeszcze wiecej i jestem zwolenniczka szczepienia dziecji ale to nie znaczy ze ktos moze miec odmienne zdanie. Dlaczego dziecji nieszczepione maja byc poszkodowane ??? to tylko dziecji i same nie maja prawa glosu wiec dlaczego sa dyskryminowane ??????????
kolter
5 lata temu
Obowiązek szczepień. Jak jest w innych krajach? gugl 28 września 2018, 15:13 | Aktualizacja: 28.09.2018, 15:14
nikto
5 lata temu
Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 r. zarejestrowano 3,4 osób uchylających się. Trzy lata później było ich dwa razy więcej, w tym roku – 42 tysiące. Nie dwa razy więcej, tylko 12353 razy wiecej. (Pani Katarzyno, proszę przeczytać napisane, zanim pani kliknie).