Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Rafał Brzoska rusza z kampanią. Ma apel do Polaków. "Bądźmy pierwszym krajem"

129
Podziel się:

"Fake newsy, mowa nienawiści i związane z anonimowością poczucie bezkarności to rak niszczący relacje międzyludzkie" - uważa właściciel InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca zaapelował w liście otwartym do ministra sprawiedliwości, żeby ten podjął "zdecydowane działania" w tej sprawie.

Rafał Brzoska rusza z kampanią. Ma apel do Polaków. "Bądźmy pierwszym krajem"
Rafał Brzoska chce walczyć z mową nienawiści w internecie (Getty Images,, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto via Getty Images)

"Za naszą granicą trwa regularna wojna, a rozbijanie naszej wspólnoty, szczucie jednych grup na inne leży w interesie naszych wrogów. Jestem o tym przekonany, że szeroko korzystają oni z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Podzieleni i skonfliktowani będziemy niestety łatwym celem. Wierzę, że potrzebujemy zadecydowanych kroków, aby stworzyć rozwiązania regulacyjne i legislacyjne, które pozwolą chronić osoby nas, nasze rodziny i przyjaciół, a także uczynią walkę z dezinformacją i hejtem w sieci efektywniejszą" - napisał Rafał Brzoska w serwisie społecznościowym X.

47-letni przedsiębiorca jest inicjatorem apelu podpisanego przez dziesiątki innych przedstawicieli środowiska biznesowego. "Niestety popularność social mediów powoduje, że ta zawiść przeradza się w bezinteresowną NIENAWIŚĆ, która rujnuje nasze więzi społeczne!" - ostrzega (pisownia oryginalna).

Bądźmy pierwszym krajem Unii Europejskiej, który rozwiąże ten problem! Nie czekajmy, aż inni odbiorą nam palmę pierwszeństwa - zaapelował znany biznesmen.

Ponad 200 podpisów

Internetowy apel do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara podpisało dotąd ok. 200 przedstawicieli organizacji biznesowych i mediów. Razem z Brzoską postulują o "zdecydowane działania" w walce z fake newsami oraz mową nienawiści.

Szerzenie nieprawdy, obraźliwe komentarze, groźby czy dyskryminacyjne wypowiedzi godzą w wartości chronione konstytucyjnie, takie jak dobre imię i godność osobista. Wirtualna agresja, napędzana poczuciem bezkarności i braku odpowiedzialności za słowa, często przekształca się w rzeczywiste ataki na osoby będące obiektami hejtu - zaznaczono w apelu.

Podkreślono, że problem dotyka wszystkich - dzieci i dorosłych, firmy prywatne i państwowe. "Niezagrożeni i bezkarni czują się za to anonimowi hejterzy, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za publikowane treści. Wierzymy, że Pan Minister doskonale rozumie wagę problemu i konieczność podjęcia zdecydowanych działań. Zdajemy sobie sprawę, że skuteczna walka z hejtem i fałszywymi informacjami wymaga podjęcia działań na najwyższym szczeblu rządowym oraz współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami" - dodano.

Oprócz Rafała Brzoski sygnatariuszami apelu zostali m.in.:

  • Wojciech Kostrzewa (prezes Polskiej Rady Biznesu),
  • Artur Kazienko (CEO Kazar Group),
  • Evangelos Evangelou (prezes zarządu Herbapol Lublin),
  • Dariusz Grzeszczak (prezes zarządu Erbud),
  • Krzysztof Krawczyk (managing partner CVC Capital Partners),
  • Maciej Oleksowicz (prezes zarządu Inter Cars),
  • Dariusz Mioduski (prezes zarządu Legia Warszawa),
  • Rafał Dutkiewicz (prezes Pracodawców RP),
  • Maciej Witucki (prezydent Konfederacji Lewiatan),
  • Tadeusz Białek, (prezes Związku Banków Polskich).

Pełną treść apelu oraz nazwiska sygnatariuszy można znaleźć TUTAJ.

Fake newsy i kampania Brzoski

Rafał Brzoska i jego żona Omenaa Mensah stali się ofiarami dezinformacji na Facebooku. Na należącej do Marka Zuckerberga platformie pojawiły się fake newsy o pobiciu i śmierci małżonki prezesa InPostu.

Mensah szybko zdementowała wszystkie nieprawdziwe wpisy w tym temacie.

Zwróciła się do przedsiębiorstwa kontrolującego Facebooka - Mety. "Proponuję zwrócić szczególną uwagę i zająć się fake newsami na nasz temat, ponieważ słupki reklamowe to nie wszystko! Treści, które pokazujecie, są niebezpieczne i wpływają na naszych bliskich" - napisała.

Skala tego wszystkiego, nie tylko dotycząca nas, ale także innych osób publicznych, które nie spodziewały się, że mogą być czymś takim zaatakowane, non stop rośnie. A skoro ten problem rośnie, nie można nad nim przejść obojętnie i go nie dostrzegać, tylko, na miłość boską, wreszcie trzeba coś z tym zrobić - mówił money.pl Brzoska.

- Od wielu miesięcy walczę z tematem dotyczącym wykorzystania mojego wizerunku w rzekomym namawianiu do superatrakcyjnych inwestycji i widzę, jak to wygląda - dodał. Stwierdził, że zasłanianie się regulaminem przez platformy społecznościowe i "okrągłe słówka, że robimy wszystko, co w naszej mocy, to bullshit".

- To, co się dzieje teraz, zdopingowało mnie do tego, żeby być bezwzględnym w tej materii, by raz na zawsze ukrócić sprawę hejtu, ale też deepfake'ów, dezinformacji i fake newsów. Musi być wyciągana odpowiedzialność za szerzenie tego typu fałszywych, obrzydliwych informacji - mówił Rafał Brzoska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
Bóg Słońce
3 dni temu
Szaleńcy chcą walczyć z Vatican Citi Citi of London CIA.
Prośba
3 dni temu
A nie chce podzielić się majątkiem z potrzebującymi Polakami ???
Gosc
4 dni temu
Obudzil sie jasnie Pan jeden i drugi!A sama wierchuszka szczujaca na pozostalych to co nie slyszeli???!
s Leokadia
5 dni temu
Danuta Holecka nigdy nie została ukarana za hejt w TVP a dlaczego Bóg, Jezus Chrystus ukarał Jej syna ?
smutek
5 dni temu
Ustawa pod milionera . Zeby zakneblować ludziom usta. Ciekwe kto będzie wtedy czytał Monay.pl , kasujcie komentarze dalej skoro nie rozumiecie że ludzie będą sie bali pisać opinie w trwodze czy cie jakiemuś biznesmanowi nie spodoba. W tym kraju rządzi ten co ma pieniądze , a Brzoska już zapowiada że będzie pozywał każdego kto smie o nim zle napisać i będzie rządał 100tyś odszkodowania na swoje fundacje. Przecież w tym kraju nie da sie zyć .
...
Następna strona