Rok temu w Niemczech było 1,3 mln bezrobotnych, obecnie jest ich ponad 1,9 mln (dane z lipca). Oznacza to, ze w ciągu roku przybyło prawie 630 tys. osób bez pracy. Obecny wynik jest najwyższy od 4 lat.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów wzrosła z 3 proc. do 4,4 proc. , wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.
Koronawirus mocno uderzył w niemiecką gospodarkę. Z kwartału na kwartał PKB zmniejszył się o niecałe 10 proc., wynika z najnowszych danych.
Ponad 600 tys. bezrobotnych więcej oraz wzrost stopy bezrobocia o 1,4 pkt. proc. może martwić. Jednak ten przyrost wcale nie jest największy w Unii Europejskiej . Rok do roku największy wzrost odnotowały Łotwa i Litwa (po 2,6 pkt. proc.) oraz Szwecja (+2,1 pkt. proc.).
Jak w tym zestawieniu wypada Polska? W naszym kraju stopa bezrobocia w lipcu wynosi 3,2 proc., tyle samo co przed rokiem. Natomiast bezrobotnych jest nieco ponad 540 tys., czyli mniej niż przybyło w Niemczech w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po niewielkim wzroście w maju i czerwcu liczba ta powróciła w Polsce do wartości notowanych rok temu.
Trzeba jednak podkreślić, że dane o rynku pracy publikowane przez Eurostat różnią się od tych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny. Według GUS stopa bezrobocia w lipcu i sierpniu wyniosła 6,1 proc. Jednak wszystko wskazuje na to, że w Polsce udało się uniknąć czarnego scenariusza na rynku pracy.
Skąd te różnice? Metoda unijna uwzględnia osoby pozostające bez pracy, ale - co ważne - zdolne ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukające zatrudnienia. Dane są zbierane na podstawie ankiet. Natomiast GUS po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.
Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, jednak podejście unijne pozwala na porównanie między krajami. W rankingu krajów UE z najmniejsza stopą bezrobocia Polska z wynikiem 3,2 proc. zajmuje drugie miejsce. Lepiej jest tylko w Czechach (2,7 proc.).
Również Niemcy, mimo tak dużego przyrostu bezrobotnych, z wynikiem 4,4 proc. wypadają poniżej średniej unijnej (7,2 proc.) oraz średniej dla strefy euro (7,9 proc.). W Szwecji i Włoszech bezrobocie jest wyższe niż 9 proc., a w Hiszpanii wynosi prawie 16 proc. Liczba bezrobotnych w całej Unii Europejskiej przekroczyła w lipcu 15 mln.