Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne. Takich pieniędzy jeszcze nie było

31
Podziel się:

Polacy biorą więcej kredytów hipotecznych - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponadto średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 421 tysięcy złotych. To rekord - informuje tvn24.pl.

Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne. Takich pieniędzy jeszcze nie było
Rekordowy popyt na kredyty hipoteczne (Adobe Stock, DRONE QUEST)

W październiku wnioski o kredyt złożyło 41 tys. osób, to znacznie więcej niż rok wcześniej w tym samym miesiącu (14 tys.).

"W październiku 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 41,35 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,95 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost o 197 proc., licząc rok do roku. W porównaniu do września 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 13 proc." - czytamy na portalu.

Ponadto przeciętna kwota złożonych wniosek o kredyt wynosi 421 tys. zł. To o 25 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. W tej kwestii nastąpił też wzrost względem września - o 0,9 proc.

Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej wyjaśnił, że tak duży wzrost liczby zainteresowanych to wynik rządowego programu Kredyt 2 proc. Ale nie tylko. Zwiększyła się również zdolność kredytowa osób, które mogą otrzymać wsparcia ze wspomnianego programu.

Zwiększyła się ich zdolność kredytowa w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń, spadku stawki WIBOR zarówno w reakcji na obniżkę stopy referencyjnej NBP o 0,75 punktu procentowego, jak i w oczekiwaniu na dalsze spadki stóp procentowych. W konsekwencji dostępność kredytu mieszkaniowego jest obecnie większa niż jeszcze kilka miesięcy temu, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu - zaznaczył dla tvn24.pl.

Niedoszacowany program

W październiku pisaliśmy na money.pl, że zainteresowanie zakupem pierwszego mieszkania ze wsparciem państwa jest tak duże, że w przyszłym roku Bezpiecznego kredytu 2 procent prawdopodobnie nie będzie z czego finansować. Wiele wskazuje na to, że program zostanie zawieszony.

Już teraz korzystamy z puli pieniędzy przewidzianej na przyszły rok, ponieważ zainteresowanie rządowym wsparciem zakupu pierwszego mieszkania jest większe, niż się spodziewano. Zwrócił na to uwagę m.in. Bartosz Turek, główny analityk firmy deweloperskiej HREIT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
wlazkotnaplot
2 tyg. temu
w miejscu wtargnięcia bakterii pojawia się plamka, potem grudka, pęcherzyk z ciemnym punktem, po pęknięciu lub zadrapaniu powstaje czarny strup. Wokół strupa powstaje otoczka drobnopęcherzykowa, powstaje naciek zapalny. Ponadto gorączka, zapalenie węzłów chłonnych, ból głowy, dreszcze, zafioletowienie skóry, obrzęk złośliwy.
eilian
2 tyg. temu
Ropne choroby skóry są wywołane głównie przez gronkowce, paciorkowce oraz zakażenia mieszane. Zakażenia gronkowcowe obejmują zapalenia mieszków włosowych, figówkę, czyraki, ropnie mnogie pach, ropnie mnogie niemowląt, liszajec pęcherzowy noworodków - zapalenie pęcherzowe i złuszczające skóry noworodków. Głównym zakażeniem paciorkowcowym jest róża. Mieszane zakażenia to liszajec zakaźny, niesztowica, piodermia przewlekła, zapalenie mieszków włosowych
mamolek
2 tyg. temu
Korzeń, łodyga i liście są otoczone na zewnątrz tkanką okrywającą, zwaną skórką. Tworzą ją żywe, prostokątne komórki, ściśle przylegające do siebie. Tkanka ta zabezpiecza organizmy przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed utratą wody. Jej komórki mają zgrubiałą ścianę komórkową – kutykulę, wysyconą kutyną. Proces wymiany gazowej odbywa się u roślin przez aparaty szparkowe. Łodygi roślin wieloletnich (drzewa, krzewy), przed niekorzystnymi czynnikami środowiska i nadmiernym parowaniem chroni gruba warstwa kornika. Tutaj wymiana gazowa zachodzi przez przetchlinki. Częstym wytworem łodygi i liści są ostro zakończone włoski mechaniczne. Chronią one rośliny przed zjadaniem łodyg i liści przez zwierzęta, odbijając promienie słoneczne chronią też przed przegrzaniem i wyparowywaniem wody.
zielony
2 tyg. temu
Olejek tymiankowy i wyciąg z tymianku od dawna służą do zapobiegania i leczenia wielu dolegliwości. Stosowane są w krztuścu oraz w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli, które przebiegają z utrudnionym odkrztuszaniem. Używane są również w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła i skóry. Ponadto ziele tymianku usprawnia proces trawienia. Popularnym sposobem wykorzystania surowca jest przygotowanie z niego naparu. Napój sprawdza się w przeziębieniu i grypie. Pomaga w odkrztuszaniu, łagodzi ból gardła i katar. Naparem można również płukać jamę ustną, włosy, a także przecierać skórę w celu łagodzenia objawów trądziku. Z naparu można przygotowywać też kompresy i okłady w schorzeniach skórnych. Stanowi także dobry dodatek do odkażających kąpieli ziołowych. W diecie tymianek stosuje się, aby pobudzić wydzielanie soków żołądkowych i usprawnić trawienie. W związku z tym jest niezastąpionym ziołem do potraw ciężkostrawnych. W kuchni zarówno świeży, jak i suszony tymianek ma zastosowanie jako przyprawa.
Bert
8 miesięcy temu
Najmłodszy poseł ma starać się o budowę mieszkań w Polsce. Czyli jesteśmy o pokolenie do tyłu w aspekcie budownictwa mieszkaniowego w dotychczasowym działaniu.
...
Następna strona