Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rosja znalazła nowy sposób na transport ropy do Iranu. Tradycyjne metody zawiodły

Podziel się:

Rosja po raz pierwszy w tym roku przekazała Iranowi dostawy ropy naftowej koleją. Moskwę do tego kroku zmusiła niechęć importerów, którzy nie chcą brać na siebie ciężaru transportu surowca objętymi sankcjami po wybuchu wojny w Ukrainie – przekazał Reuters i powołał się na trzy źródła branżowe.

Rosja znalazła nowy sposób na transport ropy do Iranu. Tradycyjne metody zawiodły
Wagony z ładunkiem m.in. ropy na bocznicach na stacji kolejowej Janiczino, w pobliżu rafinerii Gazprom Neft w Moskwie w 2020 r. (Getty Images, Andrey Rudakov)

Zarówno Iran, jak i Rosja, są obłożone zachodnimi sankcjami. Reżim sankcyjny na ten drugi kraj zdecydowanie się zaostrzył po tym, jak Kreml zdecydował się zaatakować Ukrainę. Taka sytuacja gospodarcza sprawia, że Moskwa i Teheran zacieśniają ze sobą współpracę handlową.

Rosja transportuje ropę pociągami

Agencja Reutera przypomina, że wicepremier Rosji Aleksander Nowak już jesienią 2022 r. zapowiadał, że Iran zacznie importować rosyjską ropę. Jednak realnie pierwsze dostawy obu stronom udało się uruchomić dopiero na początku tego roku.

W lutym i marcu Moskwa dostarczyła 30 tys. ton benzyny i oleju napędowego do Iranu. Surowce reżim przetransportował koleją poprzez Kazachstan i Turkmenistan – przekazały dwa źródła Reutersowi. Trzecie źródło z kolei potwierdziło dostawy, ale nie było w stanie podać ich wielkości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyniki Gazpromu mówią wszystko. "Widać drastyczny spadek"

W przeszłości Rosja przede wszystkim wysyłała surowce do Iranu tankowcami przez Morze Kaspijskie. Były to jednak niewielkie ilości, gdyż Iran sam jest producentem ropy. Ostatnio jednak bliskowschodnie państwo zmaga się z niedoborami - przekazali Reutersowi dwaj handlowcy, zaznajomieni ze sprawą.

Ministerstwa Rosji i Iranu odpowiedzialne za zarządzanie zapasami ropy naftowej nie odpowiedziały na prośbę agencji o komentarz.

Decyzję Moskwy determinuje niechęć importerów

Skąd zatem decyzja o dostarczaniu produktów naftowych koleją? Analitycy zwracają uwagę na wysokie koszty frachtulimit cen na ropę rosyjskiej eksportowanej drogą morską nałożone przez państwa G7Unię Europejską. Jednak tego typu eksport wiąże się z szeregiem problemów.

– Oczekujemy, że dostawy paliwa do Iranu wzrosną w tym roku, ale już teraz widzimy kilka problemów z logistyką z powodu zatłoczenia kolei. To może powstrzymać boom eksportowy – powiedziało Reutersowi jedno ze źródeł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.