Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak odpowiadać na podchwytliwe pytania

0
Podziel się:

Rozmowa kwalifikacyjna to często najważniejszy element rekrutacji. Sprawdź jak nie dać się podejść i jak odpowiadać na trudne, podchwytliwe pytania.

Rekruterzy lubią zadawać podchwytliwe pytania. Jak na nie odpowiadać?
Rekruterzy lubią zadawać podchwytliwe pytania. Jak na nie odpowiadać? (Pixabay)

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj najtrudniejszy moment poszukiwania pracy. Towarzyszy mu stres i niepewność.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Nawet jeśli nie będziemy mieli wszystkich wymaganych kompetencji, odpowiednie przygotowanie do rozmowy może nam otworzyć drzwi do kariery.

Może je też zamknąć, jeśli damy plamę. Rekruterzy często zadają pytania, które mają na celu sprowokować kandydata. Robią to by sprawdzić, jak poradzi sobie w trudnej sytuacji.

Pytanie o byego szefa

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często padają pytania o byłego pracodawcę. To pytanie pułapka, które jest tak na prawdę testem lojalności.

Choćby nie wiadomo co się działo, nie powinniśmy o byłym szefie wypowiadać się negatywnie. Dlatego, jeśli padnie takie pytanie, można powiedzieć, czego na przykład się od tej osoby nauczyło. Jeśli na byłego szefa jesteśmy wściekli i obrażeni, możemy powiedzieć szczerze, że na to pytanie wolelibyśmy nie odpowiadać, bo niestety musielibyśmy powiedzieć coś niepochlebnego, a to jest niestosowne - w ten sposób wybrniemy z twarzą z tego tematu.

Pytanie o dzieci

To rodzaj pytania, które w ogóle na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinno paść. Rekruterzy zadają je zwykle kobietom.

Powód jest prosty - pracodawcy sprawdzają w ten sposób, czy życie rodzinne nie wpłynie negatywnie na zaangażowanie w pracę, i czy kandydat/kandydatka nie planuje w najbliższym czasie urlopu na dziecko.

Można poprosić pracodawcę o umotywowanie, co to pytanie ma na celu i jaki ma to związek z omawianym stanowiskiem i wykonywaną na nim pracą- wtedy kandydat pokaże, że ma klasę, że jest asertywny i nie pozwala sobie na przekraczanie pewnych granic.

Pytanie o zarobki

Na rozmowach kwalifikacyjnych zwykle pada też pytanie o oczekiwane zarobki. To pytanie zwykle sprawia dużo problemów. Jak odpowiedzieć, żeby nie przesadzić, i jednocześnie nie zażądać zbyt małej stawki?

Najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie są średnie zarobki na podobnych stanowiskach i podać przyszłemu pracodawcy widełki.

Można też podać swoją obecną stawkę i oczekiwać np. 10 proc. podwyżki.

Pytanie o porażki.

Jakie są pana/pani najsłabsze strony? - to pytanie pada właściwie na każdej, dobrze prowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej.

Odpowiadając na nie warto mówić szczerze, ale wybrać takie wady, które można przekuć w zalety.

Najlepsza będzie odpowiedź, która pokaże, że zdajemy sobie sprawę z własnych niedociągnięć i podejmujemy działania, aby z nimi walczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rozmowa kwalifikacyjna
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)