Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?
Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów każdej rekrutacji. To nic innego jak spotkanie z kandydatem na stanowisko o pracę (czyli Tobą) mające charakter oficjalnego wywiadu. Musisz odpowiadać na zadane przez rekrutera pytania i robić to jak najlepiej. Skoro zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to znaczy, że Twoje CV wyróżniało się na tle konkurencji. To dobra wiadomość, bo oznacza, że masz umiejętności i wiedzę, by dostać pracę.
Formalna rozmowa rekrutacyjna ma jeden podstawowy cel. Jest nim sprawdzenie na żywo czy obie strony rzeczywiście mają do zaoferowania sobie nawzajem coś wartościowego. Oczywiście rekruter będzie dopytywał o szczegóły, by potwierdzić to, czego już dowiedział się z Twojego CV. Z drugiej strony, rozmowa kwalifikacyjna to również moment, w którym możesz ocenić ofertę firmy, dopytać o interesujące Cię kwestie przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna i czym może Cię zaskoczyć?
Najczęściej rozmowa kwalifikacyjna trwa 30 — 60 minut. Oczywiście jej długość uzależniona jest od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat, oraz od charakteru pracy. Niekiedy spotkanie w cztery oczy poprzedza wywiad telefoniczny lub zlecenie zadania do wykonania. Rekruter może chcieć sprawdzić Twoją biegłość w posługiwaniu się obcym językiem (zwłaszcza, jeśli jego znajomość jest istotna w pracy, o którą się ubiegasz), więc bądź gotowy na to, że w takiej sytuacji rozmowa rekrutacyjna częściowo będzie odbywała się np. po angielsku.
Zdarzają się przypadki, że na rozmowie obecnych jest więcej osób. Naprzeciwko Ciebie może zasiąść rekruter w towarzystwie Twojego przyszłego szefa lub doświadczonych członków zespołu, do którego dołączysz.
Przebieg rozmowy rekrutacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna rozpoczyna się w momencie spotkania z rekruterem. Po uścisku dłoni i wstępnej wymianie uprzejmości nastąpi właściwa część rozmowy o pracę. Często dla rozluźnienia atmosfery rekruter zaproponuje small talk lub opowie o firmie i pracy, o którą się ubiegasz. Potem przyjdzie czas na pytania, które orbitować będą wokół Twojego doświadczenia, posiadanych umiejętności i wiedzy, nastawienia do pracy i oczekiwań w związku z nowym stanowiskiem.
Pod koniec spotkania to Ty będziesz mógł zapytać o interesujące Cię kwestie związane z firmą. Wykorzystaj ten moment, by pozyskać wszystkie informacje potrzebne do podjęcia decyzji. Najlepiej przygotuj zawczasu się do tego, o co będziesz chciał zapytać (np. zakres obowiązków, godziny pracy, dodatkowe benefity).
Popularne pytania na rozmowie o pracę
Według statystyk na rozmowie kwalifikacyjnej pada od 5 do 10 pytań, choć zdarzają się sporadyczne wyjątki, gdy jest ich mniej lub więcej. Wiele pytań powtarza się, niezależnie od stanowiska, na jakie aplikuje kandydat. Oto kilka przykładów pytań, do których z góry możesz się przygotować:
- Co wiesz o firmie, w której ubiegasz się o pracę?
- Dlaczego chcesz tam pracować?
- Co motywuje Cię do pracy?
- Jak wygląda Twoja praca marzeń?
- Jakie są Twoje słabe i silne strony?
- Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
- Dlaczego spośród wielu kandydatów to właśnie Ty zasługujesz na tę pracę?
- Gdzie widzisz się za pięć lat i jakie są Twoje zawodowe ambicje?
Warto więc przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną zrobić research i dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, która zaprosiła Cię na spotkanie. Trzeba również odpowiedzieć sobie na kilka pytań na temat własnych nawyków, oczekiwań i ambicji. Warto nie lekceważyć nawet tych — wydawałoby się — najprostszych pytań, ale przygotować przemyślane odpowiedzi, które mogą zwiększyć Twoje szanse. Pamiętaj też, by umieć opowiedzieć o sobie, swoich zaletach i doświadczeniu w atrakcyjny sposób. Istotna jest również kwestia finansów, więc dowiedz się, ile zarabia się na stanowisku, o które się ubiegasz, i weź pod uwagę swoją obecną sytuację materialną.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną i o czym jeszcze pamiętać?
Rozmowa kwalifikacyjna to formalne spotkanie, dlatego obowiązuje na niej określony dress code. Niezależnie od tego, jakie stanowisko Cię interesuje i jaki charakter ma firma, dobrze przyjść na rozmowę rekrutacyjną ubranym schludnie i elegancko. Wybierz neutralne kolory takie jak grafit, szarości i brązy oraz odpowiedni krój stroju (np. garnitur, zestaw spodnie i marynarka, garsonka lub sukienka). Pamiętaj, żeby makijaż – jeśli go stosujesz – nie był zbyt krzykliwy. Musisz zrobić dobre wrażenie, a Twój wygląd to pierwsze, co widzi przyszły pracodawca.
Zadbaj także o to, aby się nie spóźnić – sprawdź, jak najlepiej dojechać na miejsce rozmowy o pracę, i weź pod uwagę takie czynniki jak natężenie ruchu. Lepiej wyjść z domu wcześniej i poczekać na swoją kolej niż spóźnić się nawet kilka minut lub wpaść na spotkanie spoconym i zdyszanym.
Podsumowanie – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna dla wielu osób może wydawać się stresującym koszmarem, jednak gdy właściwie się do niej przygotujesz, to z pewnością zwiększysz swoje szanse. Pamiętaj, żeby odpowiednio się przygotować: zdobyć informacje o firmie, wiedzieć jakie pytania możesz usłyszeć i znać na nie odpowiedzi, zaprezentować silną osobowość pewną wiedzy i umiejętności. Nie zapominaj o szczegółach – sprawach takich jak punktualność czy odpowiedni ubiór. Nie daj się zaskoczyć, w końcu to właśnie Ciebie zaproszono na rozmowę spośród wielu innych kandydatów. Powodzenia!
Artykuł sponsorowany OLX