Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd tworzy specjalny portal. Mamy poznać prawdziwe ceny mieszkań, ale już są wątpliwości

10
Podziel się:

Rząd chce w czwartym kwartale przyjąć projekt ustawy o utworzeniu Portalu DOM, zawierający aktualne dane o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Zakończyły się konsultacje projektu.

Rząd tworzy specjalny portal. Mamy poznać prawdziwe ceny mieszkań, ale już są wątpliwości
Portal DOM. Projekt jeszcze w tym roku (Adobe Stock, Fotokon)

Projekt ustawy zakłada utworzenie Portalu DOM, w którym będą gromadzone bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym.

Poznamy ceny mieszkań, ale są wątpliwości

"Nowy darmowy portal ma podawać realne ceny mieszkań, ale tylko po uśrednieniu sześciu różnych transakcji. Zdaniem części ekspertów pozyskanie tak wielu danych będzie trudne" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spór o składkę zdrowotną. Czarnek: Chętnie pomożemy PSL i Polsce 2050

Katarzyna Kuniewicz, zajmująca się badaniem rynku w Otodom Analytics w rozmowie z "DGP" przekonuje, że to założenie "wybija temu projektowi zęby".

"Na, ile ustalona w ten sposób średnia cena będzie informacją rzeczywiście użyteczną? Przyjęcie tak restrykcyjnych założeń będzie źródłem rozczarowania użytkowników, którzy od wielu lat czekają na upowszechnienie dostępu do danych transakcyjnych" - mówi Dziennikowi Katarzyna Kuniewicz.

Inni eksperci zwracają uwagę, że projekt pomija rejestry cen nieruchomości, z których zobowiązani są korzystać rzeczoznawcy, przygotowujący wyceny.

Portal DOM. Oto szczegóły projektu

Portal DOM będzie prowadzony w oparciu o trzy źródła danych i informacji. To dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Publikowane będą także dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do ewidencji.

W portalu znajdą się także dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Proponuje się, aby prowadzenie Portalu DOM zostało powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który prowadzi już Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W Ewidencji są gromadzone dane, które częściowo będą mogły zasilić również Portal DOM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
//3
2 godz. temu
prawdziwe ceny mieszkań ? Wystarczy podane ceny podzielić przez 3 bo najwyżej tyle są warte te wyroby deweloperów :-)
Albert
3 godz. temu
Czy ktoś w ogóle zrozumiał o co w tym pomyśle-bajzlu chodzi i po co to komu ?
JarekRajcaUK
3 godz. temu
Jak już „Dom”powstanie ,no to cza dorobić do tego miministerstwo,ministra ,wice,sekretarzy,limuzyny odkurzacze i tostery . Rozumita tero kumie?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
Mikd
47 min. temu
Mam znajomego notariusza który powiedział że za to wypełnianie danych strony będą płaciły 250 zł …
Luis
1 godz. temu
kontrolowanie myśli i uczuć jednostki poprzez prawo oparte na pojęciu tzw. "mowy nienawiści" jest nie tylko naruszeniem PRAWA DO PRYWATNOŚCI I WOLNOŚCI SŁOWA, ale także narzędziem politycznej manipulacji. Przytoczone przykłady tych nadużyć pokazują, że prawo obecnie jest wykorzystywane do cenzury i tłumienia krytycznych opinii, co prowadzi do naruszenia podstawowych zasad demokratycznych. Działania urzędników wykraczające poza ramy prawa i służą kontrolowaniu uczuć oraz myśli jednostek, są sprzeczne z Konstytucyjną Ochroną Wolności Obywatelskich i powinny być traktowane jako nadużycie władzy.
Eseista
1 godz. temu
Rząd przygotował projekt ustawy, potem pewnie zostanie powołany prezes i jego 3 zastępców. Do tego kierownicy działów analiz, IT, prawny, administracyjny, HR i kto tam jeszcze. W każdym dziale dodatkowo po kilku specjalistów. No i gmach, koniecznie musi być gmach urzedu, znaczy się portalu. I portal BĘDZIE POWSTAWAŁ, przez kolejne 2-3 lata ... .
sigma
2 godz. temu
W Polsce nic nie jest wiarygodne, absolutnie nic
Nai
2 godz. temu
Zupełnie bezsensu. Strony transakcji czesto rozliczają się pod stołem a w treści aktu widnieje inna kwota.