Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAGL
|

Ścieżki rowerowe wcale nie takie ekologiczne. Wytną 4 tys. drzew

23
Podziel się:

Ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot ostrzegają, że budowanie ścieżek przy dużej ingerencji w przyrodę wypacza sens inwestycji. Ich zdaniem dwa projekty - w Białowieży i na Wolinie, "nie mają nic wspólnego z myśleniem ekologicznym". Jeden z nich zakłada wycinkę 4,4 tys. drzew.

Ścieżki rowerowe wcale nie takie ekologiczne. Wytną 4 tys. drzew
Ekolodzy alarmują ws. ścieżek rowerowych (Adobe Stock)

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich zamierza wybudować ścieżkę rowerową na trasie Białowieża-Hajnówka przy drodze nr 689. Temat ciągnie się od lat, a teraz Zarząd zapewnia, że zacznie od uzyskania decyzji środowiskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska powtórzy błąd PiS? "Popłynęliśmy z tym"

Ścieżka rowerowa w Białowieży kosztem tysięcy drzew

Serwis portalsamorzadowy.pl podaje, że projekt jest krytykowany ze względu na wpływ na środowisko i bezpieczeństwo. Już w 2020 r. Zarząd wskazywał w piśmie, że powstanie tej ścieżki rowerowej oznaczałoby konieczność wycięcia 4,4 tys. drzew, z czego prawie 2 tys. w Rezerwacie Krajobrazowym im. Władysława Szafera (założonym ponad 100 lat temu).

Ekolodzy z z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot ocenia, że budowa tej ścieżki jest "bezsprzecznie nieakceptowalna z punktu widzenia ochrony przyrody Puszczy Białowieskiej".

- Inwestycja oznacza trwałe przekształcenie nawet 10 ha najcenniejszego w Polsce kompleksu leśnego o cechach naturalnych, w tym wycinkę niemal 4,5 tys. drzew, także ponadstuletnich takich jak graby i dęby. Tak drastyczna ingerencja w rezerwat przyrody im. Władysława Szafera, w obszar Natura 2000 Puszcza Białowieska oraz strefę ochrony I i II UNESCO są nie do zaakceptowania z punktu widzenia prawa i wymogów ochrony przyrody - wskazuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, cytowany przez portal.

Z kolei prof. Jerzy Gutowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa zwraca uwagę, że "nie da się zachować obowiązujących przepisów (np. minimalnej odległości 3,5 m od krawędzi jezdni, szerokości ścieżki z poboczem i obrzeżami min. 3 m) i zapewnić bezpieczeństwa rowerzystom bez ingerencji w obszar Rezerwatu i wycinki drzew".

Innym problemem, na który zwracają uwagę naukowcy, a także strona społeczna, jest kwestia bezpieczeństwa. Ich zdaniem trasa wzdłuż drogi wojewódzkiej jest bardzo wąska, co może być groźne dla rowerzystów.

Ocena środowiskowa? Niepotrzebna

Główny problem polega jednak na tym, że w 2022 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że budowa ścieżki rowerowej nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Jak argumentował, "nie stanowi ono przedsięwzięcia, które może znacząco oddziaływać na środowisko, niezależnie od sposobu realizacji (samodzielne przedsięwzięcie czy też przebudowa lub rozbudowa drogi) oraz umiejscowienia (w pasie drogowym, poza pasem drogowym, na obiekcie mostowym)".

Ekolodzy wskazują, że taką interpretację często wykorzystują Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w toku postępowań w sprawie wydania decyzji. Z przeprowadzenia procedury oceny wpływu na środowisko została zwolniona np. budowa ścieżki rowerowej biegnącej przez Woliński Park Narodowy. Plan zakłada, że trzeba tam wyciąć 200 drzew.

Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności umorzenia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej budowy. Sprawa jest w toku, ale dotychczas żadne drzewo nie zostało jeszcze wycięte.

Wielka wycinka drzew pod elektrownię

Jednak drzewa są wycinane w Polsce nie tylko pod budowę ścieżek rowerowych, lecz także pod inne inwestycje wpisujące się w działania proekologiczne. Pod pierwszą elektrownię jądrową wycięto już około 40 ha lasów. Eksperci z EKO-UNI oraz Bałtyckiego SOS określili te działania mianem "barbarzyństwa" i "skandalu"

Wycinki będą jednak znacznie większe. Na terenie Nadleśnictwa Choczewo w kolejnych latach wyciętych zostanie co najmniej 650 ha drzew pod budowę elektrowni jądrowej, drogę, kolej i sieci elektroenergetyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Adler
2 miesiące temu
Czyżby rewolucja roweryzmu zaczynała pożerać własne bękarty? 🤣
realista
2 miesiące temu
Ilu ludzi tyle opinii. Bismarck miał rację, mówiąc, że z nami nie warto walczyć, wystarczy dać nam się samym rządzić. Zawsze wybierzemy wariant jak najbardziej niekorzystny i szkodliwy dla nas, gospodarki, polityki, przyrody itp. itd.
Potem
2 miesiące temu
będzie rozpacz że woda zalała drogę.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
rzerzen
2 miesiące temu
Jestem w Białowieży co najmniej 1 x w miesiącu. Piękna wieś, wspaniałe powierze ale zaczyna brakować atrakcji turystycznych dla zwiedzających. Wycinka drzew - czy ktoś kto pisze o puszczy miał kiedyś okazję wejścia do puszczy trochę głębiej ? To już praktycznie nie jest puszcza tylko zarośnięty przez nieuregulowanie tzw las , w którym buki, dęby to rzadkość. Brak regulacji puszczy - czyli wycinanie drzew tych , które chorują - kornik powoduje, że staje się ona nieatrakcyjna jak też zwierzyna typu : sarna , jeleń, łoś nie maja jak uciec przed rozrastającą się populacja wilków . Ścieżka rowerowa jest potrzebna, a wycięcie kilkuset - czy nawet kilku tysięcy nie spowoduje uszczerbku Puszczy Białowieskiej w jej ekosystemie. Należy pamiętać, że mieszkańcy Białowieży ucierpieli podczas jej zamknięcia , więc i ich dochód i możliwość zarabiania pieniędzy dzięki agroturystyce zmalała o 80%. Każda forma zaproszenia turystów to działania pro rozwojowe, a mówienie że ingerujemy w ekologię w tym wypadku to wielka bzdura. Jestem jak najbardziej za budową ścieżki rowerowej Białowieża-Hajnówka. A ekolodzy - niech zapytają się mieszkańców - wystarczy poprosić P. Wójta o możliwość zorganizowania głosowania - będzie wiadomo czy są ZA czy PRZECIW
Mundurowy
2 miesiące temu
Co za bzdury. Drzewa można posadzić nowe. Stare powoli i tak obumierają.
henio
2 miesiące temu
Oj tam, oj tam. Tylko rowery. Po co nam drzewa?
Emeryt
2 miesiące temu
Po co budowane są Ścieszki rowerowe???? Codziennie piszecie jakie wielkie mandaty po 1 tyś dostają rowerzyści za bzdury. Boję się wyjeżdżać rowerem.
covid
2 miesiące temu
Ekolodzy i myślenie to sprzeczność. Jedno wyklucz drugie. POdobnie ścieżki rowerowe i myślenie
...
Następna strona