Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sekretarz generalny NATO zapowiedział ważne zobowiązanie sojuszników

Podziel się:

Ustępujący sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w tym tygodniu państwa Sojuszu podpiszą wspólne zobowiązanie dotyczące większych i mądrzejszych wydatków na uzbrojenie. W Waszyngtonie zaczyna się trzydniowy szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz generalny NATO zapowiedział ważne zobowiązanie sojuszników
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (Getty Images, Omar Havana)

Jens Stoltenberg powiedział, że państwa Sojuszu "w tym tygodniu podpiszą wspólne zobowiązanie dotyczące przemysłu zbrojeniowego, obiecując większe i mądrzejsze wydatki na zakup sprzętu wojskowego", by producenci uzbrojenia w krajach NATO stał się "silniejszy, bardziej innowacyjny i zdolny do produkcji na wielką skalę".

Deklaracja, jak zapowiedział norweski polityk, ma zawierać trzy główne elementy: zobowiązanie do zwiększenia wydatków na zbrojenia, do "wydawania lepiej poprzez wydawanie razem" oraz do współpracy z przemysłami obronnymi w Ukrainie i czwórce państw partnerskich NATO: Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że sojusznicy muszą mądrzej podchodzić do wydatków zbrojeniowych, podejmując wspólne projekty i wspólne zakupy, które umożliwią podpisywanie długoterminowych kontraktów na większą skalę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel Dudy do przywódców. Ekspert: nikt na świecie o tym nie mówi

Dobre i złe przykłady w NATO

Jako dobry przykład współpracy zakupowej w NATO Jens Stoltenberg podał m.in. program myśliwców F-35, które produkowane są nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w ośmiu innych państwach Sojuszu.

Stoltenberg poinformował ponadto, że NATO-wska agencja NSPA, zajmująca się zakupami zbrojeniowymi, w ubiegłym roku podpisała kontrakty na amunicję o wartości 11 mld dol., a we wtorek na zakup rakiet przeciwlotniczych Stinger za 700 mln dol.

Norweg wskazał też zły przykład. W tym kontekście wskazał, że produkowane w Holandii pociski artyleryjskie podstawowego NATO-wskiego kalibru 155 mm nie są kompatybilne z produkowanymi w Niemczech haubicami 155 mm.

- To jest przeciwieństwo interoperacyjności i tego, co chcemy osiągnąć - zaznaczył Stoltenberg, którego w październiku zastąpi na stanowisku premier Holandii Mark Rutte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP