Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Spalarnie śmieci to trudny biznes. Jednak może być opłacalny

18
Podziel się:

Instalacje do termicznego przekształcania odpadów mają wysoką rentowność. Jednak w Polsce wciąż jest ich niewiele. Wkrótce jednak mapa powinna się zapełnić kolejnymi spalarniami śmieci – pisze "Rzeczpospolita".

Spalarnie śmieci to trudny biznes. Jednak może być opłacalny
(Adobe Stock, Pavel)

Liczba spalarni odpadów komunalnych w Polsce wciąż jest stosunkowo mała. Mimo to pracują one obecnie niemal na pełnych obrotach.

Liczba spalarni śmieci ma się zwiększać

Gazeta wymienia, że jedną z takich instalacji ma grupa PGE w Rzeszowie. Spółka zapewnia, że "zachowuje ona rentowność przyjętą w dokumentach korporacyjnych". Obecnie powstaje druga linia przetwórcza, a zakończenie prac jest planowane na drugi kwartał 2024 r.

Natomiast spalaniem odpadów przemysłowych i medycznych zajmuje się grupa Mo-Bruk z zakładami w Jedliczu i Karsach. Ich łączne roczne zdolności przerobowe wynoszą ponad 23 tys. ton.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska zasypana odpadami. Brakuje spalarni, ale nowe bardzo trudno postawić. "Są bezpieczne"
Moce produkcyjne obu instalacji są w znaczącym stopniu wykorzystane. Stąd spółka, biorąc pod uwagę korzystne perspektywy rozwoju w segmencie spalania, zdecydowała o modernizacji zakładów i zwiększeniu mocy przerobowych – mówi w rozmowie z "Rz" Wiktor Mokrzycki, wiceprezes firmy.

W Płocku swoją spalarnię natomiast posiada Orlen Eko z grupy Orlen. Inwestycji w tego typu instalacje nie wyklucza PGNiG Termika; a prace przygotowawcze w kierunku zaangażowania się w ten rynek prowadzi firma Orlen Eko Utylizacja.

Spalarniom sprzyja obecna sytuacja

W money.pl pisaliśmy już, że w Polsce rocznie wytwarzamy 4,5 mln ton odpadów nienadających się recyklingu. Do termicznego przekształcania trafia z tego 1,2 mln ton w rok, a unieszkodliwiane w cementowniach jest kolejne ok. 1 mln ton. To oznacza, że ponad 2 mln ton tego typu odpadów ląduje na składowiskach śmieci, czy też np. w lasach lub w rowach.

Aby temu przeciwdziałać, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zwiększył pulę funduszy przeznaczonych na inwestycje w spalarnie odpadów z 1 mln zł do 3 mln zł.

W rozmowie z money.pl Piotr Górnik, prezes firmy Fortum Power and Heat Polska, przekonywał, że inwestycja w spalarnie odpadów się opłaci, gdyż nie trzeba dla nich kupować uprawnień do emisji CO2. – Paliwo z odpadów również posiada pewną emisyjność, ale jest ona ograniczona. Natomiast, co istotne, cena paliwa wyprodukowanego z odpadów bywa ujemna, co oznacza, że to dostawca odpadów płaci nam za ich utylizację. Dekarbonizacja pozwoli więc zarówno na obniżenie cen ciepła, jak i utrzymanie konkurencyjności w ciepłownictwie – wyjaśniał we wrześniu 2022 r. Piotr Górnik.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
kol
2 lata temu
Czyli jako mieszkancowi powinni placić, że generuje odpady. Ciekawe czy w W-wie jak juz rozbuduja spalarnię to opłaty za odbior będą niższe. Dzisiaj je segreguje, dla prywatnej firmy Lekaro, która z kolei moje odpady posegregowane jak: szkło, karton, papier, plastyk odsprzedaje i na tym zarabia, a ja jeszcze muszę (via gmina) dodatkowo im płaacić. Dom wariatów.
karol
2 lata temu
jak macie pieniądze, to nie pozostaje nic innego, jak kupować nieruchomości. Do tego dobry zarządzający, terminowy i rzetelny, np. Polzen i śmiało można wynajmować
andy
2 lata temu
A segregują śmieci na te spalane w dzień i w nocy?! Bo w cementowni w Rudnikach tak robią , a w nocy strasznie śmierdzi!!!
rez.
2 lata temu
Nikt, bo w Paryżu i Wiedniu np. pracują od lat są już zbudowane
Tor
2 lata temu
To dlaczego spalarnie nie płaca za odpady tylko każą sobie płacić ???? Nikt na świecie nie buduje spalarni poza krajami Afryki, Indiami i Polską. A już na pewno Mobruk nie będzie przekonywał ze jego spalarnie są złe