Osoby, które spędzają w pozycji siedzącej osiem lub więcej godzin dziennie, są częściej narażone na ryzyko chorób serca, mają wyższy poziom cukru we krwi, odczuwają zmęczenie i stres - alarmuje serwis fortune.com. To tylko kilka z negatywnych skutków prowadzenia siedzącego trybu życia. Ponieważ jest ich znacznie więcej, warto rozważyć zmianę swoich dotychczasowych nawyków.
Christopher Travers, fizjolog zatrudniony w jednej z klinik medycyny sportowej w Ohio, twierdzi, że utrzymywanie pozycji stojącej przez około trzy godziny dziennie może wydłużyć nam życie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Stanie ma znacznie większy wpływ na naszą długowieczność niż siedzenie. Wynikające z niego korzyści zdrowotne obejmują m.in. większą aktywację mięśni, wyższy poziom spalania cukru, poprawę wrażliwości na insulinę i długoterminowe korzyści dla zdrowia serca - wyjaśnia w rozmowie z fortune.com Maillard Howell, ekspert w dziedzinie treningu sportowego i zdrowego samopoczucia.
Howell dodaje, że prowadzenie siedzącego trybu życia jest powodem szybszego starzenia się neuronów. Jeśli nie chcemy pogarszać stanu przyśrodkowego płata skroniowego w naszym mózgu, a tym samym mieć problemów z pamięcią, warto rozważyć rezygnację z siedzenia na poczet częstszego stania.
Niektórzy decydują się na kupno biurek z regulacją wysokości, które umożliwiają pracę w pozycji stojącej. Jak czytamy w fortune.com, badania wykazują, że oprócz przynoszenia wielu korzyści zdrowotnych, biurka z podnoszonym blatem mają także zwiększać naszą produktywność. Dobrym pomysłem może być też zainwestowanie w urządzenia monitorujące kondycję zdrowotną i przypominające o konieczności wstania, by się rozruszać. Chodzi na przykład o smartwatche czy smartbandy.
Już samo wstanie od biurka czy z kanapy wiele zmienia, ale można też pomyśleć o ćwiczeniach. Warto wziąć pod uwagę fakt, że - według badań - "może istnieć związek między niższą masą mięśniową a spadkiem zdolności poznawczych u osób starszych". Właśnie dlatego tak ważne są regularne treningi.