Program Profilaktyka 40 Plus wystartował od czwartku 1 lipca. To jedna z obietnic zawartych w Polskim Ładzie. Chętni do skorzystania muszą się spieszyć, gdyż program będzie działać tylko przez pół roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski jednak zapewnił, że jeżeli będzie spore zainteresowanie, to sukcesywnie będą uruchamiane dodatkowe punkty profilaktyczne - pisze "Fakt".
- Jeśli miliony obywateli stawią się na badanie, to deklaruję już dziś, że program Profilaktyka 40 Plus przedłużę - zapewnił szef resortu zdrowia.
Dziennik krok po kroku wyjaśnia, jak skorzystać z programu. Chętni, którzy mają co najmniej 40 lat, powinni wypełnić ankietę dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Jeżeli natomiast nie korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta, to pozostaje nam skorzystanie z Domowej Opieki Medycznej. Po połączeniu z numerem 790 544 988 konsultant pomoże w wypełnieniu ankiety.
Sama ankieta zawiera standardowe pytania m.in. o wzrost i wagę. Oprócz tego znajdziemy również 7 sekcji tematycznych oraz pytania o obecny stan naszego zdrowia, a także o to, czy palimy papierosy. Po wypełnieniu ankiety w ciągu 5 dni otrzymamy e-skierowanie.
Czytaj też: Nie będzie podatku od umorzonej dotacji z tarczy finansowej. Premier: podjąłem taką decyzję
Następnie będziemy musieli zgłosić się do uczestniczącego w programie laboratorium po wcześniejszym umówieniu się na badanie. Zawczasu trzeba przygotować dokument tożsamości i numer PESEL.
"Fakt" wymienia szereg badań, jakie będziemy mogli zrobić w ramach Profilaktyka 40 Plus. Są to m.in. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c; badanie ogólne moczu; PSA (badanie w kierunku raka prostaty) czy pomiar ciśnienia tętniczego i ocena miarowości rytmu serca.