Głosowanie jest tajne i zawiera jedno pytanie: czy wyrażasz zgodę w celu zorganizowania strajku w celu spełnienia żądania wzrostu płacy brutto podstawy dla pracowników w okresie 2 lat:
- z okresem zatrudnienia do 1 roku 150,00 PLN
- z okresem zatrudnienia od 1 roku do 5 lat 350 PLN
- z okresem zatrudnienia powyżej 5 lat 500 PLN.
"Weź w swoje ręce odpowiedzialność za swoje warunki pracy i płacy, za to, jaki będzie ich przyszły kształt i wysokość. Pokaż, że nie jest Ci obojętne, jak i na jakich warunkach pracujesz" - tak na swoim profilu na Facebooku NSZZ Solidarność w Airbus Poland S.A. zachęca do wzięcia udziału w referendum.
Pod koniec lutego na terenie zakładu Airbus Poland SA NSZZ "Solidarność" zorganizowała strajk ostrzegwaczy. I tak wygramy - głosił napis, z którym wówczas wystąpili pracownicy. Krzysztof Kacprzak, przewodniczący "Solidarności" w Airbus, mówił: Jesteśmy zmuszeni w ten sposób wyrazić nasze niezadowolenie i determinację, ponieważ mimo trwania sporu zbiorowego zarząd nie podejmuje z nami żadnych rozmów.
Gdy trwały przygotowania do strajku ostrzegawczego, pracownicy mieli dostawać komunikaty, że żądania przez "Solidarność" podwyżek powiązanych ze stażem pracy bez wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy może naruszać ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - napisał "Tygodnik Solidarność", A to oznaczałoby, że strajk może być nielegalny.
Wówczas na profilu związkowców Airbusa znalazło się zapewnienie: "Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" jest organizatorem tej akcji i bierze za nią pełną odpowiedzialność, w tym także za jej legalność".
Spór zbiorowy w polskim Airbusie trwa od października 2018 r. Pracownicy domagają się podwyżek, bo uważają, że płace w zakładzie są niewspółmiernie niskie w porównaniu z podobnymi zakładami, a to z kolei jest powodem dużej rotacji pracowników.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl