Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Strefa euro balansuje na krawędzi. Kluczowy wskaźnik poniżej oczekiwań

76
Podziel się:

Najnowszy wskaźnik PMI dla strefy euro sygnalizują wyraźne spowolnienie ożywienia gospodarczego. Indeks PMI Composite dla strefy euro spadł do 50,1 punktu z 50,9 punktu w czerwcu, osiągając najniższy poziom od pięciu miesięcy. Wynik ten wskazuje na niemal całkowite zahamowanie wzrostu aktywności.

Strefa euro balansuje na krawędzi. Kluczowy wskaźnik poniżej oczekiwań
Strefa euro ma problem z gospodarką (GETTY, Carsten Koall)

Według raportu S&P Global, który opracowuje indeks PMI dla Hamburg Commercial Bank (HCOB) indeks PMI dla usług spadł w strefie euro do 51,9 punktu z 52,8 punktów w czerwcu. Tymczasem sektor przemysłowy pogłębił spadki - indeks PMI dla przemysłu obniżył się do 45,6 punktu z 45,8 punktu, osiągając najniższy poziom od siedmiu miesięcy.

"Czy to letnie spowolnienie? Trochę tak to wygląda, gdyż gospodarka strefy euro w lipcu ledwo się poruszała - stwierdził w komentarzu do danych Oscare de la Rubia, ekspert S&P.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje 500 aut miesięcznie. Ile zarabia?

Przemysł w recesji, usługi tracą impet

Szczególnie niepokojąca jest sytuacja w sektorze przemysłowym strefy euro. Indeks produkcji przemysłowej spadł do 45,3 punktu z 46,1 punktu w czerwcu, co oznacza najniższy poziom od siedmiu miesięcy i szesnasty z rzędu miesiąc spadków. Nowe zamówienia w przemyśle spadły w najszybszym tempie od grudnia, co wskazuje na utrzymującą się słabość popytu.

Dr de la Rubia zwraca uwagę na problemy sektora przemysłowego. "Niepokojące jest to, jak konsekwentnie firmy w sektorze produkcyjnym redukują zatrudnienie miesiąc po miesiącu" - stwierdza.

Choć sektor usług wciąż rośnie, to również wykazuje oznaki spowolnienia. Ekonomista HCOB zauważa, że podczas gdy Niemcy wydają się mieć trudności ze wzrostem, francuska gospodarka jest napędzana przez igrzyska olimpijskie.

Perspektywy inflacyjne i decyzje EBC

Raport wskazuje na utrzymującą się presję inflacyjną. Dr de la Rubia zauważa: "dane o cenach nie przyniosły oczekiwanej ulgi. Ceny nakładów w sektorze usług rosły w szybszym tempie, a ceny sprzedaży rosły w podobnym tempie jak w poprzednim okresie badania".

Ekonomista zwraca uwagę na implikacje tych danych dla polityki Europejskiego Banku Centralnego: "nasz wniosek jest taki, że choć obniżka stóp we wrześniu prawdopodobnie nastąpi, to w kolejnych miesiącach będzie znacznie trudniej podążać tą ścieżką, chyba że spowolnienie przekształci się w głęboką recesję".

Pomimo ogólnego pogorszenia sytuacji, raport wskazuje, że według prognozy GDP Nowcast HCOB, wzrost w trzecim kwartale jest nadal możliwy. Niemniej jednak, utrzymujące się spowolnienie w przemyśle i słabnąca dynamika w usługach stawiają pod znakiem zapytania siłę ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Bazyli
wczoraj
Uśmiechajta się ludziska,niedługo będziecie tylko się szczerzyć.Warto było?Komu zrobiliście na złość?
Bazyli
wczoraj
Uśmiechajta się ludziska,niedługo będziecie tylko się szczerzyć.Warto było?Komu zrobiliście na złość?
Tom
wczoraj
Miałem nadzieje, że Urszulka nie zostanie na następną kadencje. Chciałbym wiedzieć kto za nią stoi, bo wszystkie decyzje podjęte przez nią szkodzą obywatelom Unii. Biedniejemy, płacimy większe daniny , wszelakiego rodzaju zakazy i nakazy - nie tędy droga.
ewa
wczoraj
POLEXIT
zuza
wczoraj
Teraz dopiero Ursula i jej liżobuty typu Tusk pokażą, jak można dobić gospodarkę europejską
...
Następna strona