Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

System kaucyjny w Polsce. Ministerstwo wybrało kolejnego operatora

13
Podziel się:

Minister Klimatu i Środowiska udzieliła zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego drugiej już firmie "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A. - poinformowało ministerstwo klimatu.

System kaucyjny w Polsce. Ministerstwo wybrało kolejnego operatora
System kaucyjny w Polsce od 2025 roku (Adobe Stock, Piman Khrutmuang)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) podało również w komunikacie, że minister rozpoznaje wniosek kolejnego podmiotu reprezentującego system kaucyjny – "OK" Operator Kaucyjny S.A. "Wniosek ten jest na etapie analizy formalno-prawnej" - dodano.

Jak poinformowało MKiŚ, rodzaje opakowań i odpadów opakowaniowych, dla których PolKa S.A. stworzy system to: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych, puszki metalowe o pojemności do jednego litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

Ministerstwo zwróciło uwagę, że "PolKa" jest drugim podmiotem reprezentującym system kaucyjny, któremu resort udzielił zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Wcześniej – 18 marca 2024 roku - minister klimatu zezwoliła na prowadzenie systemu kaucyjnego firmie KSK Zwrotka S.A.

System kaucyjny w Polsce od 2025 roku

System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
👥❗👥❗👥❗👥❗�...
miesiąc temu
W Niemczech system oddawania butelek i puszek ( fant 25 Centów za szt. ) działa już 20 lat i ma się doskonale❗❗❗
Żul
miesiąc temu
To jak oddam butelki plastikowe to w żółtym worku zdecydowanie mniej śmieci. To rozumiem iż opłaty za śmieci zmniejsza się w związku z powyższym. Jak nie to mamy kolejne wyciąganie kasy od zwykłych ludzi....
Dorr
miesiąc temu
Tylko ciekawe jak będzie płacone bo kaucją za butelkę od piwa to teraz 1 zł ale sklepu oddają 50 gr..
Niobe
miesiąc temu
Każdy sklep powinien oddawać kaucję skoro ja pobiera! Teraz żabki nue chcą nawet butelek na wymianę ale kasę za kaucję pobierają!
Kolo
miesiąc temu
Czyli przerzucanie systemu na markety.. Na wsiach nic się nie zmieni bo nikt nie bd jeździł z butelkami do miasta żeby je oddać czyli śmieci do lasu albo do pieca..