Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

"Tarcza Wschód". Rząd zajmie się projektem

17
Podziel się:

Jeszcze w czerwcu rząd planuje przyjąć uchwałę w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt takiej uchwały znalazł się w tym wykazie w poniedziałek.

"Tarcza Wschód". Rząd zajmie się projektem
Projekt uchwały o "Tarczy Wschód" wpisany do wykazu prac rządu (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Projektowana uchwała ustanawia program wieloletni pod nazwą Narodowy Program Odstraszania i Obrony – "Tarcza Wschód:, którego celem jest wzmocnienie systemu obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przede wszystkim utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO" - zaznaczono w wykazie prac rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Założenia "Tarczy Wschód" premier Donald Tusk przedstawił 18 maja. Tydzień temu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zaprezentowali szczegóły programu.

Na "Tarczę Wschód" mają się złożyć systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia oraz systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii. Przemieszczenie się mają przeciwnikowi utrudnić nie tylko budowane zapory i umocnienia, ale także gęste lasy i bagna.

Mając na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną oraz coraz bardziej agresywną politykę Federacji Rosyjskiej, zachodzi konieczność podjęcia niezwłocznych działań zapewniających możliwość właściwego reagowania na rosnące zagrożenie w obszarze granic Polski z Rosją i Republiką Białorusi - podkreślono w informacji na temat projektu.

Potwierdzono, że program obejmuje lata 2024-2028 i przede wszystkim dotyczy przygotowania terenu przygranicznego do obrony RP przez skupienie głównego wysiłku m.in. na: wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczaniu mobilności przeciwnika, zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych i zapewnieniu bezpieczeństwa naszych wojsk oraz ochrony ludności cywilnej.

Założenia programu "Tarcza Wschód"

Program zakłada prace na 700 km granicy, w tym 400 km z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028. Podawany koszt 10 mld zł obejmuje same materiały. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.

"Tarcza Wschód" ma zapewnić jak najwcześniejsze wykrycie i śledzenie zagrożeń dzięki systemom wykorzystującym m.in. dane z radarów i satelitów. Zakłada się utworzenie baz i węzłów logistycznych służących przyjęciu wojsk, składowaniu sprzętu i amunicji. Walce manewrowej mają sprzyjać mosty i drogi o wymaganej nośności. Rowy, betonowe umocnienia, przygotowanie dróg i mostów do zniszczenia w razie konieczności mają utrudnić ruchy wroga. Na potrzeby obrony granicy mają zostać zaadaptowane lasy i bagna, trudne do przebycia ciężkim sprzętem. Skanalizowanie ruchu wrogich wojsk ma sprzyjać zadawaniu im jak największych strat.

Program ma być przedsięwzięciem ogólnopaństwowym. Główną rolę będzie pełnić MON, a za opracowanie projektu będzie odpowiadał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Z kolei MSWiA będzie odpowiadać za ochronę ludności i bezpośrednie bezpieczeństwo granicy, Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie koordynować działania państwowych firm zbrojeniowych zaangażowanych w projekt, resort infrastruktury będzie odpowiadać za infrastrukturę transportową, w program włączy się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przedstawiciele tych instytucji będą współpracowali w ramach zespołu międzyresortowego, który będzie koordynował prace.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów w wykazie określono na drugi kwartał tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Ldz
3 tyg. temu
Ciekawe co z prywatnymi gruntami... Tak krzyczeli o cpk że pis wywłaszcza a zobaczymy co sami zrobią, już zapomnieli o działkach pod budowę autostrad...
Tarcza
4 tyg. temu
Według Tuska obrona na linii Wisły i demontaż płotu na granicy
Job
4 tyg. temu
Zagrywka Tuska I koalicji13 grudnia przed wyborami do parlamentu . Zajmijcue się polską gospodarka i obietnicami lepiej , bo jak na razie spełniacie obiecanki Niemców żeby zwinąć Polskę.
Wyborca
4 tyg. temu
Po co to medialne bicie piany i szereg artykułów sponsorowanych o granicy. Przecież wiadomo, że to tylko cyniczna zagrywka i istna wolta w narracji koalicji przed wyborami do EU parlamentu, zupełnie jak nagła zmiana zdania o CPK i elektrowniach atomowych. Obietnice wyborcze obowiązują tylko tych co w nie wierzą, dwa razy obiecać, to jak raz dotrzymać słowa. Zupełnie jak z tym dobrowolnym ZUSem, podniesieniem rent socjalnych, kwotą 60k wolną od podatku, zniesieniem podatku Belki czy paliwem po 5,19 przed wyborami do sejmu.
Bodzio
4 tyg. temu
Jeśli chodzi o bagna to Donald powinien już nakazać oswajanie jak najwiekszych stad łosi,podobno sprawdziły się bardzo dobrze w wojnie Rosji z Finlandią prowadzonej na dużym obszarze bagien gdzie łosie były używane przez armie Fińskie do transportu karabinów maszynowych i moździerzy!!!!!