Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Te sprzęty to "pożeracze" prądu. Zaskakujący lider zestawienia

49
Podziel się:

Ceny prądu od kilku lat dają się we znaki Polakom, a od 1 lipca ponownie wzrosną. Tymczasem eksperci PGNiG sprawdzili, które urządzenie pobiera najwięcej energii elektrycznej. Zdecydowany lider zostawił w tyle konkurencję, gdyż przez rok zużywa prawie 750 kWh.

Te sprzęty to "pożeracze" prądu. Zaskakujący lider zestawienia
Te urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu (Adobe Stock, Joeri Mostmans)

Specjaliści z PGNiG podjęli się obliczenia, ile energii elektrycznej zużywają różne urządzenia, które znajdują się w naszych domach. Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów PGNiG wynika, że urządzenia, które zużywają najwięcej prądu w polskich domach, to nie pralki, czajniki elektryczne czy zmywarki, jak mogłoby się wydawać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Okazuje się, że największymi "pożeraczami" energii są piekarniki i płyty indukcyjne. Liderem jednak jest zdecydowanie płyta, która przez rok może zużyć 748,25 kWh - wylicza PGNiG. Na drugim miejscu uplasował się piekarnik, który zużywa 496,4 kWh energii elektrycznej rocznie.

Podium zamyka lodówka, która - jak wynika z wyliczeń - zużywa rocznie 270 kWh. Tak prezentuje się dziesięć największych "pożeraczy" prądu w domu:

  1. Płyta indukcyjna - 748,25 kWh
  2. Piekarnik - 496,4 kWh
  3. Lodówka - 270 kWh
  4. Czajnik elektryczny - 240 kWh
  5. Zmywarka - 237 kWh
  6. Odkurzacz - 156 kWh
  7. Pralka - 143 kWh
  8. Laptop - 138,7 kWh
  9. Telewizor - 128 KWh
  10. Kuchenka mikrofalowa - 51,1 kWh

Polacy mogą zużywać mniej prądu

Przeciętne gospodarstwo domowe mogłoby zredukować zużycie prądu aż o 43 procent, gdyby używało energooszczędnego oświetlenia, a także RTV i AGD - wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak opisywało PIE w swoim tygodniku, "ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta z bardzo "prądożernego" sprzętu RTV i AGD o klasie energetycznej D i niższej. Wymiana na wyższą klasę urządzeń pozwoliłaby w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd.

Polski Instytut ekonomiczny dodaje, że wymiana żarówek na LED również przyczyniłaby się do obniżek rachunków za prąd. Dzięki takim działaniom łączna redukcja zużycia prądu w polskich gospodarstwach domowych wzrosłaby do 43 proc.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2024 roku Polacy powinni przygotować się na podwyżki swoich rachunków za prąd. - W drugiej połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie - prognozuje Prezes URE Rafał Gawin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Maniek
miesiąc temu
Opłaca się wymienić sprzęty na nowe i wpiąć je w smarthome, żeby mieć kontrolę. U mnie w mieszkaniu jest podłączona roomba, automatyczna suszarka, klima, indukcja, lodówka side by side a rachunki za prąd nie są wcale wysokie.
Tadek
miesiąc temu
Dziwne te wyliczenia ale i tak z tego wynika że płyta jest tańsza niż gaz z butli a lodówka to przynajmniej 500 kwh rocznie
Kilowat
miesiąc temu
Jak będziecie za dużo oszczędzać to znowu wam podniesiemy ceny bo nam się należy
Pitow
miesiąc temu
No wielkie mi bicie piany z niczego Na czymś muszę gotować jak nie mam dostępu do gazu to muszę mieć indukcję 750 kWh na rok to dziennie wychodzi nieco ponad 2 kWh. Nie rozumiem po co takie artykuły......
..,,..
miesiąc temu
Długi po PiSie będą spłacać dwa pokolenia Polaków..
...
Następna strona