Sejm zgodził się na senackie poprawki do specustawy o terminalu LNG - podaje PAP. Dzięku temu procedury administracyjne dotyczące inwestycji związanych z ustawą mają być uproszczone, a w efekcie przyspieszone.
"W związku z rozszerzeniem katalogu inwestycji towarzyszących budowie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu o inwestycje w zakresie budowy gazociągów i przyłączy do wytwórców energii elektrycznej i ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi tych gazociągów i przyłączy, Senat uznał za celowe doprecyzowanie definicji określenia infrastruktura 'niezbędna do obsługi'" - napisał Senatu w uzasadnieniu do poprawki.
Pierwotna regulacja z 2009 r. odnosiła się do budowy terminala LNG w Świnoujściu. W kolejnych nowelizacjach była rozszerzana o budowę przez Gaz-System kilkudziesięciu najważniejszych gazociągów przesyłowych - w tym Baltic Pipe, węzłów i tłoczni gazu, rozbudowę terminala LNG oraz budowę i rozbudowę przez PGNiG podziemnych magazynów gazu: Wierzchowice, Mogilno, Kosakowo i Goleniów.
Nowym regulacjom mają podlegać m.in. gazociągi dystrybucyjne wysokiego ciśnienia o łącznej długości 577 km. Ustawa wymienia dziewięć takich projektów. Dodatkowo, pod specustawę mają podlegać budowy przyłączy gazowych do Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie.
Czytaj także: Nord Stream 2. Niemieckie firmy zaniepokojone
Jak informuje PAP, specustawą objęta ma być też budowa przyłączy lub połączeń z siecią przesyłową gazu przez wytwórców energii elektrycznej lub ciepła w gazowej jednostce wytwórczej lub jednostce kogeneracji. Ustawa trafi teraz do podpisu na biurko prezydenta.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl