Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telewizja analogowa odejdzie zgodnie z planem

0
Podziel się:

W sierpniu powinny być znane wyniki badań dotyczące przygotowania gospodarstw domowych do procesu cyfryzacji naziemnej telewizji.

Telewizja analogowa odejdzie zgodnie z planem
(Tony4urban/Dreamstime)

W sierpniu powinny być znane wyniki badań dotyczące przygotowania gospodarstw domowych do procesu cyfryzacji naziemnej telewizji. _ - Obecnie nie jest planowane przesunięcie terminów wyłączeń nadajników analogowych _ - zapowiada Małgorzata Olszewska.

Wiceszefowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Olszewska poinformowała, że trwają kolejne już badania dotyczące stopnia przygotowania gospodarstw domowych do procesu przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Wyniki prawdopodobnie będą znane pod koniec sierpnia.

Przypomniała, że według poprzednich, przeprowadzonych w lutym analiz wynika, że 85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor. Z badania wynika, że dekoder telewizji cyfrowej posiada 37 proc. Polaków, a w przypadku 43 proc. telewizory obsługują format kodowania MPEG-4 (wymagany do odbioru telewizji cyfrowej). Jakie działania podjąć, by móc odbierać sygnał cyfrowy, nie wie ponad jedna piąta (22 proc.) Polaków.

Olszewska powiedziała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął też pomiary natężenia sygnału w województwach, w których nadajniki analogowe będą wyłączone jako pierwsze. Są to województwa: lubuskie, wielkopolskie, pomorskie, częściowo zachodniopomorskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. Akcja pomiarowa zakończy się w połowie września. Wiceminister zaznaczyła, że na dzień dzisiejszy nie jest planowane przesunięcie terminu wyłączeń.

Pytana o ewentualne problemy z zasięgiem naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w terenach górskich Olszewska zaznaczyła, że jedynie docelowe pokrycie terenu Polski sygnałem NTC pokaże, czy i w jakim zakresie do niektórych rejonów sygnał nie dociera. _ - Dzisiaj chyba nikt nie dysponuje rzetelną, pełną informacją, ile obszarów jest z tego procesu całkowicie wykluczonych _ - dodała.

Według danych przedstawionych przez wiceszefa KRRiT Witolda Grabosia, obecnie 34,3 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z oferty platform satelitarnych, 34,9 proc. - z sieci kablowych, a naziemną telewizję odbiera 30,9 proc..

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, pierwsze nadajniki analogowe mają zostać wyłączone jeszcze w tym roku. W Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada, a w Gdańsku, Iławie i Poznaniu - 28 listopada. Pozostałe mają być stopniowo wyłączane w 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Muszą przepchnąć tę ustawę. Na szybko Jeśli nie zdążą do czwartku, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne nie będą musiały płacić koncesji.
Telewizje zrzucą się na TVP? Platforma: To... Przyszłość mediów publicznych może nie rozstrzygnąć się w najbliższych tygodniach.
Oglądasz do późna TV? Nabawisz się depresji Do tej pory znany był negatywny wpływ oglądania telewizji w nocy na otyłość i raka piersi. Odkrycie związku pomiędzy ekspozycją na sztuczne światło w nocy, a depresją, jest nowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)