Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Ulga dla zadłużonych gospodarstw. Minister zapowiada specjalny kredyt

7
Podziel się:

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podczas spotkania marszałka Sejmu z przedstawicielami rolników i branży rolno-spożywczej przekazał, że w tym roku przygotowany zostanie program konsolidacji kredytowej dla zadłużonych gospodarstw rolnych.

Ulga dla zadłużonych gospodarstw. Minister zapowiada specjalny kredyt
Minister rolnictwa Czesław Siekierski (GETTY, Anadolu)

- Jest szereg gospodarstw dotkniętych zadłużeniem, w tym tych, którym grozi upadłość, a niektóre są już w stanie upadłości. W tym roku przygotujemy kredyt konsolidacyjny ze wsparciem finansowym z budżetu, żeby oprocentowanie było niskie. Myślę, że otrzymamy wsparcie w rządzie, w tym ministra finansów. To najłatwiejsza i najtańsza forma pomocy - zaznaczył Siekierski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Według szefa resortu przyczyną trudnej obecnie sytuacji w rolnictwie była niska opłacalność produkcji w 2023 r. wywołana wysokimi cenami nawozów i energii. - Zielony Ład i napływ produktów rolnych z Ukrainy miały na to wpływ, ale nie był on decydujący - wskazał i dodał, że Zielony Ład został zmieniony zgodnie z oczekiwaniami rolników.

Siekierski odniósł się również do słów przedstawicieli organizacji rolniczych na temat ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich, przyznając, że wymaga ona nowelizacji, tak by zapewnić rolnikom możliwość prowadzenia produkcji, w tym hodowli zwierząt, która bywa dokuczliwa dla osiedli mieszkalnych coraz częściej powstających na wsi. Zaznaczył, że budowane biogazownie mają ten problem zminimalizować.

"Płyną środki z ministerstwa funduszy"

Minister skomentował również doniesienia prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza na temat niedoborów pszenicy na polskim rynku i konieczności jej importu. Ocenił, że brakuje trochę pszenicy paszowej, ale innych rodzajów zbóż jest wystarczająco dużo. W opinii szefa resortu potrzebujemy lepszego systemu monitoringu rynku rolnego, by otrzymywać aktualne informacje na temat rzeczywistego stanu zapasów, a także niezbędne jest zwiększenie powierzchni magazynowej, którą dysponują rolnicy, co zapewni im możliwość bardziej elastycznego reagowania na sytuację na rynku.

Płyną środki, m.in. będące w dyspozycji Minister Funduszy i Polityki Regionalnej na budowę magazynów, by rolnicy mogli przechowywać więcej nadwyżek - przekazał Siekierski.

Minister Rolnictwa zapowiedział również prace nad ustawą o dzierżawie gruntów rolnych, która w jego opinii powinna być bardziej sformalizowana. - Właściciele gruntów powinni móc dalej korzystać z KRUS, a dzierżawcy powinni dostawać dopłaty za to, że na nich gospodarują - podkreślił.

Siekierski zapowiedział również działania na rzecz odbudowy produkcji zwierzęcej, przede wszystkim trzody chlewnej. - Dziś mamy w kraju 8,5 mln świń, a najlepszych czasach pogłowie przekraczało 20 mln sztuk - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Rolnik
3 miesiące temu
Pomaga rolnikom czy bankom ?
Wielki Szu
3 miesiące temu
To jest całkiem dobra forma pomocy bo kredyty dziś to największe zmartwienie gospodarstw rozwijających się
Prawnik
3 miesiące temu
No i w końcu!!! To jest esencja pomocy, bo rolnicy przez to że nie zwraca się uwagi na ich koszty zostali umoczeni w kredyty. To trzeba wyprostować!!! Brawo brawo brawo!!
Debile?
3 miesiące temu
Kredyt na kredyt? Rolników chcecie umoczyć w kredyt za to, że granicę otworzyliscie na płody rolne bez cła i ceny rypnęły w dół? Hipokryci!
polak maly
3 miesiące temu
Wszystko to za pieniadze zabrane innym.Mowi pan tak aby przetrwac na stanowisku?Trzeba szukac innych rozwiazan.Niech rolnicy zrzeszaja sie i tworza spoldzielnie.Niech buduja magazyny, przetwornie itp itd.Nie mozna ciagle dokladac.Dokladanie jednym powoduje zabieranie innym.To nie ma byc gospodarka wczesnego socjalizmu.