Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izby Rolnicze przygotowały projekt o finansowaniu składek rolniczych

0
Podziel się:

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce przekonać posłów do podpisania
się pod tym dokumentem - poinformował prezes Izb Wiktor Szmulewicz.

Izby Rolnicze przygotowały projekt o finansowaniu składek rolniczych
(AndreasReh/iStockphoto)

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce przekonać posłów do podpisania się pod tym dokumentem - poinformował prezes Izb Wiktor Szmulewicz.

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca. Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. COPA zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a COGECA - 32 organizacje spółdzielcze.

Dotychczas (w latach 2008-2013) składki te opłacane były przez budżet państwa na mocy specjalnej ustawy. Do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze. Dotacja wynosiła 4 mln zł rocznie - z tych pieniędzy opłacane były, oprócz składek, także koszty delegacji, ekspertyz i innych działalności na forum UE.

Składki za organizacje rolnicze opłacała KRiR z dotacji budżetowej i przedstawiała sprawozdanie w tej sprawie ministrowi rolnictwa do 15 stycznia. Posłowie z komisji finansów i komisji rolnictwa nie chcą jednak przedłużenia dotychczasowej ustawy.

Zdaniem Szmulewicza, budżet powinien nadal dotować członkostwo polskich organizacji rolniczych w organizacjach unijnych, ale wymaga to uchwalenia nowej ustawy. Podkreślił, że Izby przygotowały projekt i będą namawiać posłów z różnych klubów poselskich, by go poparli. Uważa on, że taka ustawa jest w interesie nie tylko rolników, ale całego kraju.

Zauważył, że składki za 2013 r. są już opłacone. Kolejne trzeba zapłacić do połowy przyszłego roku, bo w przeciwnym razie polskie organizacje nie będą miały tam prawa głosu. Oznacza to, że ustawa powinna być uchwalona do połowy 2014 r. - tłumaczy prezes Izb. Dodaje, że takie rozwiązanie popiera minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który zadeklarował, że pieniądze na ten cel znajdą się w resortowej rezerwie budżetowej.

Jeżeli jednak budżetowa dotacja będzie niemożliwa, to każda z organizacji będzie musiała podjąć decyzję, czy jest w stanie zapłacić tak duże pieniądze za przynależność do Copa-Cogeca. - _ Moim zdaniem organizacji nie będzie na to stać, w przypadku Izb składka wynosi 700 tys. zł, czyli prawie połowę rocznego budżetu KRIR _ - powiedział Szmulewicz.

Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych _ Solidarność _, senator Jerzy Chróścikowski (PiS)poinformował, że PiS złoży projekt, który przedłuży dotychczas obowiązującą ustawę o finansowaniu składek rolników w UE do 2020 r.

_ - Nie dopuszczam myśli, żeby finansowania z budżetu nie było. Polscy rolnicy zasługują na to, by brać udział w pracach unijnych organizacji, tym bardziej, że na razie nie ma wyrównanych warunków funkcjonowania i konkurencyjności polskiego rolnictwa _ - powiedział. Zaznaczył, że wiele innych składek do UE jest płaconych z państwowych pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Budżet UE na 2014 rok. Korzystny dla Polski? To w nocy unijni ministrowie finansów i Parlament Europejski uzgodnili przyszłoroczne zobowiązania na poziomie o 500 milionów euro wyższym niż początkowo proponowano.
Ważne: Porozumienie w sprawie budżetu UE Po długich i trudnych negocjacjach ustalono, że pula przyszłorocznych pieniędzy będzie większa niż ta, na którą początkowo zgadzały się kraje członkowskie.
Kolejne rozmowy "ostatniej szansy" w UE? Ministrowie finansów 28 krajów mają uzgodnić wspólne stanowisko na negocjacje z Parlamentem Europejskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)