Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Triumf lewicy na Słowacji. SMER zdobył większość

0
Podziel się:

Głosowali nasi sąsiedzi. Jeszcze rano, sondaże wskazywały mniej niż 40 procent poparcia.

Triumf lewicy na Słowacji. SMER zdobył większość
(PAP/EPA)

Lewicowa partia SMER Roberta Fico wygrała wczorajsze wybory parlamentarne na Słowacji. Uzyskała 44,4 procent głosów. To oficjalne wyniki przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą.

[Aktualizacja: godz. 12:50]

SMER zdobył 83 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Oznacza to, że lewica będzie mogła samodzielnie sprawować władzę.

Największym przegranym okazała się Unia Chrześciańsko-Demokratyczna (SDKU) byłego premiera i zarazem szefa dyplomacji - Mikulasza Dzurindy - najsilniejsze ugrupowanie rządu Ivety Radiczovej. W porównaniu z wyborami 2010 roku SDKU straciła połowę wyborców (6 procent).

Do parlamentu weszło jeszcze pięć ugrupowań liberalno-prawicowych. _ Partia Chrześciańsko-Demokratyczna _(KDH) Jana Figiela zdobyła 8,8 procenta głosów. Ugrupowanie _ MOST-Hid _ Beli Bugara, reprezentujące półmilionową mniejszość węgierską, uzyskało poparcie 6,9 procenta wyborców.

Wyborcy nagrodzili również _ Wolność i Solidarność _ (SaS) Richarda Sulika (5,8 procenta głosów) - ugrupowanie, które wetując Fundusz Stabilizacji, doprowadziło do upadku ustępującego gabinetu Ivety Radiczovej.

Do parlamentu weszli również _ Zwykli ludzie _ - mało znane, populistyczne ugrupowanie Igora Matovicza (8,8 procenta). Frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 59,1 procenta.

Zwycięzca wyborów Robert Fico oświadczył, że jako lider najsilniejszego ugrupowania zaprosi przedstawicieli pozostałych ugrupowań do _ okrągłego stołu _, ale _ utworzy sojusz jedynie z takim ugrupowaniem, które zaakceptuje program lewicy _. Ponieważ Fico opowiedział się za stworzeniem _ państwa socjalnego i państwa solidarności społecznej _, jego oferta zostanie zapewne odrzucona.

Politolog Jan Baranek mówi o _ dramacie rozbitej prawicy _, która _ nie miała silnego lidera, straciła popularność reformując kraj, nie potrafiła obronić swojego programu i została uwikłana w spory korupcyjne ze spółkami biznesowymi _. Politolog Jan Toth twierdzi, że zaproszenie Fica skierowane do innych ugrupowań jest _ próżnym gestem _ i SMER nie zamierza szukać przyszłych partnerów.

_ - SMER może bez przeszkód realizować program, który stanowi alternatywę wobec programu prawicy _ - powiedział Robert Fico podczas pierszej po wyborach konferencji prasowej. Powiedział, że jego ugrupowanie chce realizować program państwa socjalnego.

- _ Chcemy realizować program uzdrawiania finansów publicznych poprzez solidarność społeczną, nie kosztem ludzi, którzy mają niskie dochody. Nie chcemy obciążać tych, którzy zarabiają 200, 300, 400 euro, ale podejmować decyzje, które będą osłaniać tych ludzi; działania, które nie będą prowadzić do dalszego obniżenia poziomu życia _ - mówił.

POSŁUCHAJ ROBERTA FICO W ORYGINALE:

(źródło: IAR)

Roberta Fico dodał, że program jego lewicowej partii będzie zarazem programem proeuropejskim.

- _ Unia Europejska znajdzie w SMERZE naturalnego sojusznika. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Słowacja jako mały kraj żyje w Europie i chce żyć w Europie, chce mieć dobre stosunki z wszystkimi krajami Unii, a przede wszystkim chce zachowania strefy euro i euro jako silnej europejskiej waluty _ - mówił przywódca słowackiej lewicy.

Robert Fico dodał, że jego partia przedstawi ugrupowaniom, które będą chciały z nią rozmawiać, program _ socjalnego państwa _. Powiedział, że będzie współpracował jedynie z takim ugrupowaniem, które zaakceptuje program lewicy.

Jeszcze rano nie było wiadomoPo przeliczeniu ponad 94 proc. głosów, SMER uzyskiwał 44,9 procent. Partia osiągnęła najlepszy rezultat wyborczy w historii Słowacji. Zdobył poparcie ponad 1,1 mln wyborców, czyli blisko 45-proc. głosów, a to oznacza, że ma szanse na 83 mandaty w 150-miejscowej Radzie Narodowej. Pierwsze powyborcze sondaże exit polls dawały mu maksymalnie połowę foteli parlamentarnych.

Rano 47-letni Fico wystąpił z oświadczeniem i ogłosił zwycięstwo. Jak podkreślił, z takim wynikiem partia w pełni może realizować swój program. Zaznaczył, iż chce państwa socjalnego, prounijnego, wspierającego strefę euro i silną europejską walutę. Jak dodał, liczy też na współpracę z innymi ugrupowaniami.

_ - Osiągnęliśmy wynik, który nas zaskoczył. Marzyłem o tym, by zyskać milion głosów. Liczba mandatów potwierdza, że SMER na Słowacji osiągnął sukces _ - powiedział Fico.

Również frekwencja okazała się wyższa od oczekiwanej. Zajmujący się liczeniem głosów Słowacki Urząd Statystyczny (SUSR) podał, że w wyborach wzięło udział ponad 59 proc. uprawnionych. To więcej niż w wyborach z 2010 roku.

W ławach jednoizbowego parlamentu zasiądzie w sumie sześć ugrupowań politycznych. Oprócz socjaldemokratów ze SMER-u, będą tam również przedstawiciele centrowego Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH), populistycznego ruchu Zwykli Ludzie i Niezależne Jednostki (OLaNO), partii mniejszości węgierskiej MOST-HID, centroprawicowej Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej-Partii Demokratycznej (SDKU-DS) oraz liberalnego ugrupowania Wolność i Solidarność (SaS).

Według oficjalnych rezultatów głosowania te partie w sondażach powyborczych okazały się przeszacowane. Urząd statystyczny podaje, że KDH dostała 8,8 proc. poparcia (16 mandatów), OLaNO - 8,53 proc. (16 mandatów), MOST-HID - 6,87 proc. (13 mandatów), SDKU-DS - 5,98 proc. (11 mandatów), a SaS - 5,78 proc. (także 11 mandatów).

SMER zaczął świętować zwycięstwo, gdy jego większość była już niezagrożona. W sztabie partii odśpiewano kilka pieśni ludowych, członkowie partii kilkakrotnie podrzucili swego szefa w powietrze.

_ - Mimo tego, że wynik SMER-u zapewnia większość, chcemy zwołać okrągły stół wszystkich partii. Przedstawimy im naszą propozycję programową. Jeśli znajdzie się ktoś, kto zechce z nami współpracować, będziemy przygotowani _ - zapowiedział Fico po ogłoszeniu wyników z ponad 90-proc. okręgów wyborczych.

Według niego jest jednak mało prawdopodobne, aby na współpracę zgodziły się partie prawicy. Szef MOST-HID Bela Bugar powiedział, że przyjmie propozycję Fica, ale nie wierzy, że którakolwiek partia zechce wejść w koalicję z socjaldemokratami.

Czytaj o sytuacji na Słowacji w Money.pl
Wybory u naszych sąsiadów w cieniu goryla Zdaniem obserwatorów, frekwencja może być najniższa w historii.
Nie wpuścili prezydenta. Ale wcale nie musieli Solyom zamierzał udać się na Słowację jako szef państwa węgierskiego, a nie jedynie jako obywatel UE. Mieli prawo go nie wpuścić.
Polityka z biznesem. Będą strajkować aż do... Tysiące Słowaków znów wyszły w piątek na ulice kilku miast kraju, aby zaprotestować przeciwko przenikaniu się biznesu i polityki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)