Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenia dla pracowników mobilnych. Są nowe regulacje

0
Podziel się:

Nowe zasady ograniczają praktykę stosowaną np. przez tanie linie lotnicze, które korzystają z luk w przepisach.

Ubezpieczenia dla pracowników mobilnych. Są nowe regulacje
(Chad Mcdermott/Dreamstime.com)

Nowe zasady ubezpieczeń dla tzw. pracowników mobilnych, np. pilotów czy stewardess, oraz dla osób samozatrudnionych, pracujących w innym kraju, przyjął wczoraj Parlament Europejski.

_ - Nowe przepisy korzystnie wpłyną na funkcjonowanie jednolitego rynku przez poprawę zabezpieczenia socjalnego wielu pracowników mobilnych w UE, takich jak członkowie załóg samolotów czy osoby samozatrudnione pracujące w innym kraju niż kraj zamieszkania _ - podkreślił sprawozdawca Milan Cabrnoch z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Nowe zasady ograniczają praktykę stosowaną np. przez tanie linie lotnicze, które korzystając z luk w przepisach zapewniają swoim pracownikom system świadczeń socjalnych uważany za najmniej uciążliwy dla samej firmy, niezależnie od kraju pochodzenia pracownika.

Nowa regulacja wprowadza pojęcie _ portu macierzystego _, zdefiniowanego jako kraj, w którym piloci i inny personel pokładowy _ zazwyczaj rozpoczynają i kończą dzień pracy _ oraz gdzie _ firma nie jest zobowiązana do zapewnienia członkowi załogi zakwaterowania _.

Przyjęte przez parlament zmiany klarują też sprawę zasiłku dla bezrobotnych dla osób samozatrudnionych, które przez jakiś czas pracują w innym kraju UE, a potem cyklicznie wracają do kraju zamieszkania.

W myśl nowych przepisów, jeśli taka osoba pracuje w kraju UE, zasilając tym samym tamtejszy fundusz na rzecz bezrobotnych, a we własnym kraju nie może liczyć na zasiłek dla osób samozatrudnionych, wtedy zasiłek wypłaca jej kraj, w którym ostatnio pracowała.

Czytaj więcej w Money.pl
Płaca minimalna w całej Unii? Tego chce KE Obecnie 20 krajów UE, w tym Polska, ma ustawowo regulowane pensje minimalne. Za brak płacy minimalnej dla wszystkich pracowników krytykowane są Niemcy.
Tak chcą cię wkręcić w pranie pieniędzy Przyjęcie wysłanej e-mailem propozycji pracy może zakończyć się wmanipulowaniem internauty w mechanizm prania brudnych pieniędzy.
prawo pracy
praca
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)