Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KARN
|

W Poznaniu szukają nieskazitelnych. Honorowa funkcja dla 93 osób

6
Podziel się:

Do środy 31 lipca mieszkańcy Poznania mają możliwość zgłaszania swoich kandydatur na ławników sądów powszechnych na kadencję 2024-2027 - taką informację przekazał poznański magistrat. Zaznaczono, że na to stanowisko może zostać wybranych ponad 90 osób.

W Poznaniu szukają nieskazitelnych. Honorowa funkcja dla 93 osób
W Poznaniu poszukują ławników (East News, Lukasz Gdak)

Urząd Miasta Poznania zwrócił uwagę, że bycie ławnikiem to nie tylko zaszczyt i honor, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Ławnik to funkcjonariusz publiczny, często określany mianem "sędziego społecznego", który pełni taką samą funkcję, jak sędzia zawodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarne chmury nad Bodnarem? Poseł PiS zapowiada działania

Co robi ławnik?

Ławnicy biorą udział w rozstrzyganiu spraw przed sądami pierwszej instancji, są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji oraz ustawom. Za czas wykonywania czynności w sądzie otrzymuje on skromną rekompensatę pieniężną, której wysokość ustalana jest co roku. W 2024 r. to 143,73 zł za dzień.

Co istotne, należy się ona tylko tym, którzy nie mają zatrudnienia bądź nie otrzymają od pracodawcy wynagrodzenia za dzień pełnienia funkcji ławnika w sądzie.

Wybory uzupełniające ławników są organizowane przez radę miasta na podstawie wniosku złożonego przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Aktualnie poszukiwane są 93 osoby, w tym 71 do orzekania w zakresie prawa pracy.

Kto może zostać ławnikiem?

Na ławnika może zostać wybrana osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw. Kandydat powinien charakteryzować się nieskazitelnym charakterem i mieć od 30 do 70 lat. Musi również pracować lub mieszkać w Poznaniu od roku lub dłużej, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i być na tyle zdrową, by móc pełnić swoje obowiązki.

Jednakże, nie mogą zgłaszać swojej kandydatury osoby zatrudnione w sądzie lub w prokuraturze, policjanci, żołnierze, pracownicy służby więziennej, adwokaci, radcowie prawni ani aplikanci. Nie mogą tego zrobić również duchowni i radni. Wykluczone są także osoby, które są członkami organów, od których decyzji można odwoływać się do sądu.

Jak zgłosić kandydata na ławnika?

Kandydatów mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe - z wyjątkiem partii politycznych. Swojego kandydata zgłosić może też grupa 50 osób, które na stałe mieszkają w Poznaniu i mają prawa wyborcze.

Aby zgłosić kandydata, należy złożyć w Urzędzie Miasta Poznania odpowiednią kartę zgłoszenia. Sam kandydat na ławnika powinien przygotować m.in. zaświadczenie o stanie zdrowia.

Więcej informacji na temat wyborów, wzory karty zgłoszenia i dokładny wykaz wymaganych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/lawnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Gość
9 godz. temu
Zawiesili ławników za czasów Ziobry na prawie trzy lata w kraju, w sprawach cywilnych powiedziano na czas pandemii i rok dłużej.Kadencja niektórych ławników zakończyła się bez słów .Trzeba było tym ludziom przedłużyć kadencję coś nie tak .W Sejmie siedzą 80 latki.
były esbek
14 godz. temu
to już lecę zapisać się i będę nadal działała na rzecz moich mocodawców
nobo
15 godz. temu
obecny wymiar sprawiedliwosci i nieskazitelnosc maja sie do siebie nijak.
Frajerzy !!!
21 godz. temu
CO MYSLISZ O TYM ?? Czy politycy PIS sa ograniczeni umyslowo ?? Czy sa to osoby zlosliwe ?? Wszyscy wiezniowie polityczni stanu wojennego, ktorzy mieszkaja na emigracji, otrzymuja za okresy tymczasowego aresztowania lub internowania nizsze emerytury w Polsce. Politycy PIS wiedzac o tym fakcie postanowili w nowelizacji ustawy z dnia (Dziennik Ustaw z dnia 14 sierpnia 2020r. Poz.1578) Art. 10a. 1. punkt 3. dodac do emerytury polskiej, emeryture zagraniczna. Politycy PIS wiedzieli o tym, ze zaden wiezien polityczny na emigracji nie otrzyma w Polsce emerytury w wysokosci 2400 zl. brutto w roku 2020r. tylko duzo, duzo nizsza, poniewaz obie emerytury przekraczaja ta kwote. Politycy PIS wiedzieli tez o tym, ze wiezniowie polityczni placili podatek od emerytury w Polsce i ponownie musieli zaplacic podatek od polskiej emerytury w kraju zamieszkania. Poniewaz otrzymywali w kraju zamieszkania tylko 10% kredytu od zaplaconego podatku w Polsce. Politycy PIS zdecydowali tez wynagrodzic dzieci, ktore mialy 6 lat w stanie wojennym przyznajac im miesiecznie dodatek kombatanski 1780,96 zl. Dodatkowo dzieci te otrzymaly 5 dni urlopu wypoczykowego na podstawie (Dziennik Ustaw z dnia 30 marca 2021r. Poz. 794) Art. 12a. 1. Politycy PIS za to postanowili wynagrodzic dzialaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce, ktorzy nie byli represjonowani w stanie wojennym i nie poniesli zadnych strat w tamtym okresie, a wypracowali sobie niskie emerytury mniej niz 3415,50 zl. brutto (obecnie). Rzad doplaca im nawet do 2000 zl. co miesiac, a od 1 marca 2024r. grupa ta otrzyma miesiecznie dodatkowo 1780,96 zl. dodatku kombatanskiego. Do grona tych dzialaczy dolaczyli czlonkowie SPOLDZIELNI. Osoby, ktore w stanie wojennym nie przeznaczyly na dzialalnosc opozycyjna nawet 5 minut. Jak poinformowal przedstawiciel rzadu na swojej stronie , ze jest to “rekompensata za represje i zadoscuczynienie za krzywdy jakie doznaly osoby , ktore dzialaly na rzecz obalenia ustroju totalitarnego“ Wymienieni dzialacze opozycji antykomunistycznej i czlonkowie SPOLDZIELNI nie byli represjonowani w stanie wojennym, mieszkali oni z rodzinami i korzystali z zycia. Natomiast wiezniowie polityczni przebywajac w zakladzie karnym mieli 30 minut spaceru dzienie i wizyty rodziny raz w miesiacu przez plekse i telefon.
Robert
22 godz. temu
Nie można żyć od pierwszego do pierwszego, życie mamy tylko jedno! Własna działalność to bingo. U mnie inwestowanie w nieruchomości przyniosło same sukcesy. Wiele zawdzięczam firmie, która zarządza nieruchomościami - Polzen, polecam!