Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

W USA wycofują substancję dodawaną do napojów. Kumuluje się w tkance tłuszczowej

7
Podziel się:

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) podjęła decyzję o zakazie stosowania bromowanego oleju roślinnego w napojach. Substancja ta, używana od lat 30. XX wieku jako emulgator, została uznana za potencjalnie niebezpieczną dla zdrowia konsumentów. Czy jest stosowana w Polsce?

W USA wycofują substancję dodawaną do napojów. Kumuluje się w tkance tłuszczowej
USA wycofują dodatek do napojów (Licencjodawca, pxhere.com)

FDA oficjalnie wycofała rejestrację bromowanego oleju roślinnego, powszechnie znanego jako BVO, w następstwie najnowszych badań toksykologicznych. James Jones, zastępca komisarza FDA ds. żywności, podkreślił, że decyzja ta jest przykładem ciągłego monitorowania nowych dowodów naukowych i podejmowania odpowiednich działań regulacyjnych, gdy wyniki badań nie potwierdzają dalszego bezpiecznego stosowania dodatków do żywności.

BVO, stosowany jako środek emulgujący od lat 30. ubiegłego wieku, zapewniał równomierne rozprowadzenie substancji smakowych w napojach cytrusowych. Jego unikalne właściwości wynikają z obecności atomów bromu przyłączonych do cząsteczki triglicerydu, co powoduje, że olej ten ma odpowiednią gęstość do mieszania się z wodą i innymi tłuszczami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: List Kaczyńskiego. "Jest uczciwą osobą i nie wyobraża sobie tego"

Od podejrzeń do dowodów naukowych

BVO był stosowany przez dekady. FDA uznała tę substancję za ogólnie bezpieczną. Jednak już w kolejnej dekadzie pojawiły się wątpliwości dotyczące jej potencjalnej toksyczności, co skłoniło agencję do ograniczenia jej stosowania do maksymalnie 15 części na milion. I to wyłącznie w napojach cytrusowych.

Badania prowadzone na przestrzeni lat stopniowo dostarczały coraz więcej dowodów na potencjalne zagrożenia związane z BVO. Brytyjskie badanie z lat 70. wykazało, że brom kumuluje się w tkankach ludzkich, a badania na zwierzętach sugerowały związek wysokich stężeń BVO z problemami sercowymi i behawioralnymi.

BVO zakazane w Polsce i całej UE

Warto zauważyć, że wiele krajów na świecie, w tym Indie, Japonia i państwa Unii Europejskiej, już wcześniej zakazało stosowania BVO. W Stanach Zjednoczonych stan Kalifornia wprowadził zakaz w październiku 2022 roku, z terminem wejścia w życie w 2027 roku.

Mimo opóźnionej reakcji FDA, główni producenci napojów gazowanych, tacy jak PepsiCo i Coca-Cola Co., z wyprzedzeniem rozpoczęli wycofywanie BVO ze swoich produktów w ciągu ostatniej dekady. James Jones potwierdził, że obecnie niewiele napojów w USA zawiera tę substancję, gdyż większość producentów zreformułowała swoje receptury, zastępując BVO alternatywnymi składnikami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Tylko kompot
2 tyg. temu
Kto rozsądny kupuje te śmiecie czytaj napoje w butelkach raz że to chemia a dwa to mikroplastik . Tylko polski kompot . Woda owoce miód .
Może
2 tyg. temu
by tak olej palmiwy wycofać? Chyba, że jest równie zdrowy jak margaryna. Ta ostatnia, tak szeroko reklamowana była czasem droższa od masła. Majatersztyk.
Etam
2 tyg. temu
Chodzi o napój Mountain Dew. Wersja z UK już dawno go nie posiada
Chemia.
2 tyg. temu
Cyt. W USA wycofują substancję dodawaną do napojów. Kumuluje się w tkance tłuszczowej... Pyszny Brom Niam Niam 🤤 u nas jeszcze do ~ niedawna na potęgę dodawano go kawy w wojsku aby żołnierzykom kuśki nie stawały i nie mieli ochoty na sex a tym samym oddalali się masowo z jednostek wojskowych. Niestety okazało się że skutkiem ubocznym dwuletniego faszerowania młodych chłopaków Bromem końską ilością bez żadnych ograniczeń była późniejsza trwała impotencja ale kogo to obchodziło przecież nie komuszych dowódców jednostek lub przewodniej siły Partii PZPR 🤕 !
bbb
2 tyg. temu
a kiedy wycofanie produktów z glifosatem? Są znacznie bardziej toksyczne od BVO. aaa! zapomniałem: nie będą wycofane, ale w zamian podniesiono dwukrotnie norme laboratoryjną na dopuszczalną zawartość glifosatu w moczu. Teraz już nikt nie ma przekroczonej wartości, bo norma poszła 2x do góry.