Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|

Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady obowiązują od 20 lipca

9
Podziel się:

Od soboty 20 lipca aptekarz będzie mógł wydać dwukrotnie większą niż dotychczas liczbę opakowań leku - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Nowe przepisy obarczone są pewnymi warunkami i nie dotyczą leków, które zawierają w składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady obowiązują od 20 lipca
Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady w aptekach. Będzie łatwiej kupić więcej leków (Getty Images, nortonrsx)

Aptekarz od 20 lipca będzie mógł wydać dwukrotnie większą niż dotychczas liczbę opakowań leku, jeśli lekarz na recepcie nie wpisał sposobu dawkowania, zrobił to w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z przepisami prawa farmaceutycznego - informował w czwartek 18 lipca "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak przypomina "DGP", obecnie w sytuacji gdy dawkowania nie da się wyczytać z recepty lub jest ono błędne, aptekarz może przepisać maksymalnie ilość leku odpowiadającą dwóm najmniejszym opakowaniom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Mają przepis na długowieczność. Mimo to walczą z potwornym kryzysem

Zmiana polega na tym, wyjaśnia dziennik, że od soboty aptekarz będzie mógł wydać cztery opakowania. Jednocześnie podkreśla, że nowe zasady nie obejmują recept, na których przepisano produkty lecznicze zawierające w składzie środki odurzające lub substancje psychotropowe.

W stosunku do nich sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii - podano w "DGP".

Nowe zasady w aptekach od 20 lipca

Zmiana to efekt wchodzącego w życie rozporządzenia ministra zdrowia. Ułatwieniem w realizacji recept ma być także umożliwienie aptekarzowi określenia postaci jednostki dawkowania (np. tabletka, kropla, mililitr) na podstawie posiadanej przez niego wiedzy. To również zabezpieczenie na wypadek, gdyby taka informacja nie znalazła się na recepcie wystawionej przez lekarza lub była nieczytelna.

"Dodatkowo, jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcje wynikają różne ilości leku, farmaceuta będzie mógł wydać nie najmniejszą z nich, jak jest obecnie, ale największą. W założeniu dotychczasowe rozwiązanie miało chronić pacjentów przez zastosowaniem zbyt dużej ilości farmaceutyków, ale doprowadziło do sytuacji, w której otrzymywali oni za mało leku do przeprowadzenia terapii" - zaznaczono w tekście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
dr deathhhh
miesiąc temu
Proponuję przekonać się, jak silnie zabezpieczeni są przed tym pacjenci z zastosowaniem dowolnego supermarketu/dyskontu. Robimy tak: idziemy do danego supermarketu/dyskontu, przy kasie nabywamy największe dostępne opakowania kilku produktów o ładnie brzmiacych nazwach, zawierające paracetamol. Następnie wykonujemy te oto czynności: sporządzamy testament, przyjmujemy całość jednocześnie, popijajmy wodą, kładziemy się na podłodze (z łóżka i tak pewnie spadniemy) i spokojnie czekamy na rozwiniecie się niewydolności wielonarządowej i zgon.
Farm
miesiąc temu
Ręce opadają gdy się czyta komentarze pod artykułem.Uderza brak podstawowej wiedzy, ignorowanie faktów a na pierwszy plan wybija się chciejstwo i pretensje o wszystko. Jakoś tym najgłośniej krzyczącym umyka fakt 8u lat rządów pisowskie ekipy. Przypominam ,że w 2018 zmieniali Ustawę Prawo Farmaceutyczne 7 razy. Wprowadzili bzdurne przepisy bo na koniec ostatnią poprawką stwierdzic np: jeśli na recepcie brak kodu adresowego pacjenta to uznaje się że ten kod jest, jeśli na recepcie brak daty i godziny realizacji uznaje się że te informacje są jeśli itp itd.
gaja
miesiąc temu
dlaczego lekarz rodzinny ogranicza mi tabletki na sen pobyt w szpitalach pokazal jak latwo zasnac po lekach a teraz kaza mi sie oduczac place 100% i chce tylko spac ...
Hmmm
miesiąc temu
Jeżeli "dotychczasowe rozwiązanie miało chronić pacjentów przez zastosowaniem zbyt dużej ilości farmaceutyków, ale doprowadziło do sytuacji, w której otrzymywali oni za mało leku do przeprowadzenia terapii" to ktoś powinien za to odpowiedzieć, czyż nie?
WOLNA WOLA
miesiąc temu
ZAMIENNIKI MAJĄ GORSZY NOŚNIK I KONSERWATOR, choć dawka podstawowego składnika jest identyczna.