Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

30 mld zł na farmę wiatrową na Bałtyku. PGE szuka zagranicznego inwestora

1
Podziel się:

Państwowy gigant energetyczny PGE ogłosił, że rozpoczyna poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2545 MW.

Pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r. - obiecuje spółka.
Pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 r. - obiecuje spółka. (materiały prasowe RWE)

Wiatraki na morzu mają zacząć działać w 2025 roku, a płynący z nich prąd ma zasilić nawet 4 miliony gospodarstw domowych. Wiatraki staną w odległości około 25-30 km od brzegu, na wysokości Łeby.

Docelowo PGE zamierza sprzedać po 50 proc. udziałów w dwóch spółkach celowych, w których przygotowywane są projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Komercyjna eksploatacja farm wiatrowych ma rozpocząć się w 2026 roku.

Zobacz także: Wideo: konsekwencje zmiany klimatu

PGE oczekuje od partnera odpowiedniego doświadczenia w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku. Musi też, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE.

- Od stycznia 2018 r. trwają pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim w rejonie planowanej inwestycji. Dotychczasowe wyniki potwierdzają bardzo dobre warunki wietrzności badanych obszarów. Szacowana obecnie prędkość wiatru w naszych lokalizacjach może przekraczać 9 m/s - mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.

W przyszłym roku PGE spodziewa się pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem wyprowadzenie energii z pierwszej morskiej farmy Grupy PGE mogłoby nastąpić ok. 2025 r., a rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w 2026 r.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", łączna wartość projektu PGE wraz z przyłączeniem do systemu energetycznego w obecnych realiach oznacza wydatek na poziomie 30 mld zł. To suma zbliżona do zakładanych przez rząd kosztów budowy bloku jądrowego.

Spółka podkreśla, że program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony niedawno do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów OZE.

Grupa Kapitałowa PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce i posiada 14 farm wiatrowych na lądzie, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl*

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Oren
6 lat temu
Ach to ta wspaniała patriotyczna polska spółka z pisowskim poparciem jak nic szuka zagranicznego inwestora? Gdzie tu patriotyzm? A pieniażki z pisowego rządu zaginęły? Jak kasa to zagranica ok !