Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia dzieli się gruszką, Polska je jabłka. Tak walczą z embargiem

0
Podziel się:

Według ekspertów rosyjskie restrykcje mogą kosztować Unię Europejską 130 tysięcy miejsc pracy! Belgia dzieli się więc gruszką, Polska je jabłka.

Belgia dzieli się gruszką, Polska je jabłka. Tak walczą z embargiem
(JT/CC2.0/Flicr.com)

165 milionów euro - z takimi stratami według analityków ING, musi liczyć się Belgia. Chodzi o skutki wprowadzonego na początku sierpnia rosyjskiego embarga na unijną żywność.

Według ekspertów rosyjskie restrykcje mogą kosztować Unię Europejską 130 tysięcy miejsc pracy, w tym 3 tysiące w Belgii. Największe koszty sankcji poniesie w tym kraju sektor mięsa wieprzowego i gruszek. Ponad 40 proc. belgijskiej produkcji gruszek trafia bowiem na rynek rosyjski.

W proteście przeciwko embargu wprowadzonym przez Moskwę Belgowie prowadzą akcję #ShareAPear : _ Podziel się gruszką _ podobną do polskiej akcji _ Jedz jabłka na złość Putinowi _.

Belgowie robią sobie zdjęcia jak jedzą rodzime owoce, niektórzy nagrywają krótkie filmy. Co ciekawe, jak informowały jakiś czas temu belgijskie media ,po rozpoczęciu akcji w mediach społecznościowych sprzedaż gruszek na krajowym rynku podwoiła się.

Czytaj więcej w Money.pl
UE dzieli wsparcie dla rolników. Polska mówi NIE Dziś odbyło się spotkanie ekspertów państw członkowskich w sprawie skutków rosyjskiego embarga.
UE zakpiła z rolników? Sawicki ostro o propozycji rekompensaty - _ Nie może być tak, że rosyjskie embargo chce się załatwić funduszami rezerwy ogólnej w wysokości 125 mln euro. To są rzeczy niepoważne, nierozsądne _ - ocenia minister rolnictwa.
Serbia nie przyłączy się do sankcji, ale... W 2013 roku jedynie 7,2 proc. serbskiego całkowitego eksportu trafiło do Rosji - odnotowuje agencja Reutera.
Złagodzenie skutków rosyjskiego embarga Wspólne działania MG i MRiRW ma na celu złagodzenie skutków rosyjskiego embarga na polskie produkty oraz możliwości unijnego wsparcia w tym zakresie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)