Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Bielecki chce kontrolować kluczowe spółki"

0
Podziel się:

PJN krytykuje pomysł Komitetu Nominacyjnego, który decydowałby o ich obsadzie.

"Bielecki chce kontrolować kluczowe spółki"
(kprm.gov.pl)

PJN krytykuje propozycję powołania Komitetu Nominacyjnego, który decydowałby o obsadzie władz kluczowych spółek Skarbu Państwa. Jak mówią, _ ojciec _ projektu ustawy o nadzorze właścicielskim - Jan Krzysztof Bielecki - _ chce mieć wpływ na najważniejsze spółki w kraju _.

W tym tygodniu w sejmowej komisji skarbu państwa odbyło się pierwsze czytanie projektu o nadzorze właścicielskim. Zakłada on m.in. powołanie Komitetu Nominacyjnego (KN). Zgodnie z projektem wybierani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy kandydaci na członków rad nadzorczych będą musieli otrzymać rekomendacje KN.

W 10-osobowym Komitecie mają znaleźć się osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów - według projektu - mają zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

[

W PO trwa walka o blisko 300 stołków w spółkach? ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/w;po;trwa;walka;o;blisko;300;stolkow;w;spolkach,29,-1,757789.html )
Rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz stwierdził w Sejmie, że _ ojcem ustawy _ jest szef Rady Gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki. _ Był na komisji skarbu państwa podczas I czytania, rekomendował przyjęcie tej ustawy i de facto chce mieć wpływ na najważniejsze spółki skarbu państwa w naszym kraju, jednocześnie nie ponosząc żadnej odpowiedzialności _ - ocenił.

W opinii Karasiewicza, Bielecki powinien się zdecydować, czy _ chce być premierem rządu, rządzić realnie i ponosić odpowiedzialność, czy chce tylko doradzać _. _ Ale to wtedy powinien doradzać i pozostać w tym w miejscu, w którym jest, (...), a nie próbować zapisami typu Komitet Nominacyjny wpływać na to, kto z jego kolegów, znajomych będzie zasiadał w radach nadzorczych spółek strategicznych skarbu państwa _ - oznajmił poseł PJN.

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak mówiła z kolei, że projekt ustawy de facto ogranicza kompetencje ministra skarbu na rzecz Komitetu Nominacyjnego. Jednocześnie, jak mówiła, w projekcie trudno wyczytać, jakie kompetencje miałby mieć Komitet. Jego powstanie, w ocenie Jakubiak, spowodowałoby rozmycie odpowiedzialności za decyzje dotyczące spółek skarbu państwa.

Karasiewicz dodał, że zapis o Komitecie _ jeszcze bardziej rozmywa się _ pod wpływem poprawek posłów PO. Pierwotny projekt - jak tłumaczył - zakładał możliwość odwołania członka Komitetu Nominacyjnego w przypadku jego skazania prawomocnym wyrokiem, pełnienia przez niego funkcji kierowniczych, utraty zdolności do czynności prawnych, złożenia rezygnacji lub zgonu. _ Posłowie PO wykreślili wszystko powyższe i dziś w tej ustawie jest tylko zapis, że członkostwo w Komitecie ustaje z chwilą złożenia rezygnacji przez członka komitetu lub śmierci członka komitetu _ - zaznaczył.

Jacek Tomczak (PJN) zaznaczył natomiast, że w dalszym toku prac nad projektem, PJN będzie dążyła do wykreślenia z niego zapisu o Komitecie Nominacyjnym. Pytany, czy jego ugrupowanie rozważa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli projekt pozostanie w obecnym kształcie, powiedział: _ zależy w jakiej wersji przejdzie ten projekt. Na dzień dzisiejszy, jeśli przejdzie w tej wersji, nad którą obradujemy, to będziemy składali taki wniosek _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych Urzędnicza armia liczy już ponad 428 tysięcy ludzi. Planowane cięcia etatów i wstrzymanie awansów w administracji państwowej dotknie 21 tysięcy z nich. Rząd chce zaoszczędzić blisko miliard złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t98269.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;ktory;posel;ma;najwiecej;gotowki,115,0,629619.html) Sprawdź, który poseł ma najwięcej gotówki Posłowie mają w gotówce 52 mln zł oszczędności. Spłacają kredyty i pożyczki warte ponad dwa razy więcej. Najbardziej zadłużony jest Janusz Palikot.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)